Життя Фернана Магеллана починалося зовсім не біля морського узбережжя. Хлопець народився у 1480 році та виріс на гірській фермі поблизу португальського міста Віла-Реал.
Коли йому було 10 років, помирають батьки, однак доля виявилася милостивою до майбутнього мандрівника, і він потрапляє у двір короля Жоао ІІ. Саме там Магеллан і захопився географією – наукою, яка змінила його життя. Наукою, яка змінила хід світової історії.
Читайте також: Одна Історія. Хто такий Менделєєв, який придумав ту саму таблицю, але не горілку
Епоха великих географічних відкриттів
Через 15 років герой нашої оповіді відправляється у далеку подорож до Індії. Мета мандрів далеко не благородна – португальці закладають на нових землях свої колонії, військові бази, аби мати вплив і вести велику торгівлю. Магеллану лишень 25, а над його життям нависає смертельна загроза. Один із місцевих правителів не хоче платити данину. А непокірних треба впокорювати вогнем та мечем. Та це під силу юному мореплавцю.
Магеллан вірою і правдою служить португальському королю, примножуючи славу торговельної імперії. Однак його наставник Франсішку де Аламейда бачить Магеллана своїм конкурентом в боротьбі за найвищі посади у військово-торгівельній кампанії португальської корони.
Він звинувачує Фернана у незаконній торгівлі з мусульманами та подає на нього рапорт самому королю. Магеллана звільняють зі служби.
Утім, герой нашої історії не опускає рук. Він готовий підкорювати моря і вірить що торгівлю можна розвивати іншими, більш ефективними шляхами. У той час європейські мореплавці були зацікавлені у плаванні до Молуккських островів – звідти можна було привезти прянощі, які мали величезний попит у Старому світі.
Магеллан вірить, що туди є шлях через Південь Американського континенту, через протоку, яка сполучає два океани, однак король Португалії не бажає його слухати.
Читайте також: Одна історія. Чому Ейфель відчував ревнощі до своєї славнозвісної вежі
Тоді моряк їде до Іспанії. Там він присягає на вірність королю Карлу VI і отримує від нього купу грошей на реалізацію плану відкриття нового торговельного шляху. На отриманий грант моряк купує 5 кораблів. 20 вересня 1519 капітан Фернан Магеллан та 270 членів екіпажу вирушають у подорож до пряних островів.
Їх переслідували заздрісні португальці, які не бажали, аби зрадник корони займався торгівлею та примножував багатства іншої держави. Та Магеллан упевнено прямував до своєї мети. Незабаром його кораблі швартуються біля берегів Бразилії, підконтрольної португальцям. Далі експедиція зупиняється у Патагонії, де їх застає сувора зима. Частина екіпажу бунтує, не вірячи в ідею Магеллана. Та більшість моряків лишається вірною своєму капітану.
Із березня по серпень 1520 року мореплавці жили на берегах Патагонії аж поки погода не дозволила продовжити тернистий шлях до омріяних відкриттів. Магеллан впевнений – десь поруч та заповітна протока, яка відкриє шлях до Моллукських островів.
Щоб дізнатись, чим скінчилась доленосна подорож Магеллана – дивіться новий випуск програми "Одна історія".