Після лібералізації міжнародних перевезень між Україною та країнами ЄС, ухваленої торік, зросла конкуренція між перевізниками. Поляки незадоволені та обіцяють блокувати пункти пропуску до кінця 2023 року.

Дивіться також На пропускних пунктах України обмежили використання "Дії": що зміниться при перетині кордону

Що відбувається

О десятій ранку п'ятниці 3 листопада поблизу пункту пропуску Корчова відбудеться перший страйк. Він триватиме два місяці, тобто до кінця року, а перекрити планують усі наявні в'їзди з України (спершу мовилося про один).

Вимоги польських перевізників:

  • повернути українським перевізникам дозволи;
  • посилити для іноземних перевізників правила перевезень за ЄКМТ (Європейською конвенцією міністрів транспорту);
  • неможливість реєструвати компанії у Польщі, якщо фінанси компанії знаходяться не на території ЄС;
  • окрему чергу в Є-черзі для авто на номерах ЄС;
  • окрему чергу на всіх кордонах для порожніх фур;
  • отримати доступ до системи "Шлях".

Як реагує українська влада

Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури звернулось до Міністерства інфраструктури Польщі та Директорату з питань мобільності Європейської Комісії. Хочуть провести зустріч, щоб вирішити питання із виконанням меморандумів про пропускну спроможність українсько-польських пунктів пропуску. У жовтні виконання цих меморандумів становить 50%, тоді як із червня воно постійно було понад 60%.

Ми отримали повідомлення про ймовірне блокування пунктів пропуску з боку польських перевізників. Наша позиція полягає в тому, що такі страйки та блокування шкодять всім: як українським, так і польським перевізникам,
– інформує заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач.

Він висловив подяку польському народу за постійну підтримку України під час війни і запевнив: наша держава готова до діалогу, "де рівноцінно будуть представлені інтереси перевізників обох країн".

Зустріч з директоратом Єврокомісії (DG MOVE) запланована на вівторок 31 жовтня. На ній мають напрацювати спільні рішення, що допоможуть збільшити пропускну спроможність і забезпечити стабільну роботу кордону.

Як тепер перетинати кордон

Речник Державної прикордонної служби Андрій Демченко в ефірі телемарафону сказав, що 3 листопада очікується страйк на пункті пропуску Корчова – Краківець. Про це поляки повідомили на зустрічі 31 жовтня.

ДПСУ чекає роз'яснень від польської сторони, до яких дій вдаватимуться страйкарі і як саме буде відбуватися перетин кордону в цей час. Отримавши цю інформацію, зможуть надати рекомендації українцям.

Де розташований пункт пропуск Корчова – Краківець: дивіться на карті