"Я пам'ятаю, вперше подивився на землю в ілюмінатор. Настільки мене вразила ця краса землі і самого космосу. Просто у мене слова мимоволі вирвалися... Американець Кевін біля мене плавав і я йому кажу: "Кевіне, тепер я бачу, що вона кругла", – згадував в інтерв'ю Леонід Каденюк.

Читайте також: Він просто продовжує свій політ: журналіст зворушив спогадом про Каденюка

Про момент, до якого єдиний космонавт незалежної України йшов усе своє життя, в своєму останньому інтерв'ю розповідав, наче уперше. Не зважаючи на те, що Леонід Каденюк мав звання Героя України і статус першого космонавта часів незалежності, залишався завжди скромним.

Він ніяковів більше, ніж я. Це мене вразило. Він в процесі розмови вже трішки розкрився, розслабився, але все одно оце враження і контраст: Герой України, людина, яка полетіла в космос, а перед тобою настільки скромна, проста особистість... Це для мене був шок в хорошому розумінні,
– розповів автор, редактор програми "Згадати Все" Сергій Карпенко.

Леонід Каденюк народився 28 січня 1951 року, у селі Клішківці на Чернівеччині в родині сільських вчителів. В дитинстві побачив політ у космос Юрія Гагаріна. Від того часу мріяв про позаземне.

"Мені було 10 років, я навчався в третьому класі і якраз мрія народилася в цей день. Образно кажучи, Гагарін нас покликав в космос", – зазначив Леонід Каденюк.

Читайте також: Космос буде наш, або нічий: українці діляться щемливими історіями про Каденюка

З того моменту на землі Леонідові не сиділось. Він був льотчиком-випробувачем, космонавтом-випробувачем та командиром групи багаторазової космічної системи "Буран". Крім того, проходив навчання на космічних кораблях "Союз", "Союз-ТМ", орбітальних станціях "Салют" та "Мир", і на американському транспортному космічному кораблі Space Shuttle. І нарешті в 1997 році його мрія здійснилася. Він разом з 5 космонавтами зі США та Японії вирушив на американському космічному кораблі "Колумбія" в космос, де провів майже 16 діб.

Під час польоту Каденюк проводив унікальні експерименти із вирощуванням рослин в умовах невагомості. Одночасно такі ж проводились на землі американськими та українськими школярами. Декому з них навіть вдавалось поговорити із астронавтом під час його перебування в космосі.

Космонавтом може стати кожен, признався без зайвої скромності в останньому інтерв'ю кореспондентам 24 Каналу Герой України.

Ніякого секрету нема. Все абсолютно просто – треба мати мету і багато працювати, от весь секрет,
– стверджував Леонід Каденюк.

Коли Леоніда Каденюка називали першим українським астронавтом, він завжди уточнював: не останній. Проте і досі залишається першим і єдиним.