26 лютого 2014 року. Під стінами Верховної Ради Криму сотні жовто-блакитних прапорів. Проте – українські поодинокі. В основному в руках протестувальників – блакитні з жовтою тамгою. Це на захист суверенітету України вийшли зі своїми прапорами татари. Саме вони вступили в сутичку з прихильниками "Русского міра". І опинились в СІЗО.
Читайте також: Експерт розповів, як Росія суттєво наростила військову силу в окупованому Криму
Майдан. З перших його днів кримськотатарський жовто-блакитний також поряд з українським. Гасла тих, хто їх тримає і після анексії Криму – не змінились.
Цьогоріч усі посольства в Україні провели флешмоб – поряд з національним підняли і кримськотатарський прапор.
В той час в окупованому Криму загарбники теж вирішили влаштувати автопробіг з нагоди дня прапора. Щоб продемонструвати – утисків татарського населення немає.
Це показуха, впевнений представник Меджлісу Різа Шевкієв. Він залишив Крим два з половиною роки тому. Бо його почали переслідувати за прапор. Український.
"Вони його знімали, але я продовжував його вивішувати. Згодом вони почали готувати кримінальну справу проти мене", – розповів Різа Шевкієв.
Читайте також: Не раніше, ніж за 10 років: експерт озвучив невтішні прогнози щодо повернення Криму
Блакитний колір татарського прапора має теж саме значення що і в українському, і пов’язана не з небом і свободою. Про це розповідає історик Гульнара Абдулаєва. А от тлумачень татарського тризуба – династичного знаку Гіреїв – є кілька. Найпопулярніша – що це ваги, рівність, справедливість.
Перший заступник міністра інформаційної політики Еміне Джепарова не була на півострові вже півтора роки. І не знає чи в'їздна. Впевнена, аби свого часу Україна надала Криму статус не територіальної, а національної автономії – анексії не було б.
Ставились до національної меншини як до потенційних сепаратистів, що в нас є спільність з турками. Бо в нас єдина мова, і релігія. Але історія показує, що коли українські татари і українці об'єднуються – вони перемагають. І в першу чергу Москву,
– розповіла Еміне Джепарова.
Читайте також: Ми аж тепер зрозуміли, що втратили, – кримчанка чекає повернення півострова до України
Нині робоча група розробляє відповідні зміни до Конституції. І якщо Україна надасть Криму статус національної автономії, впевнена Еміне Джепарова, вона зможе поїхати додому швидше, адже шанси повернути півострів зростуть.