При чому, якщо за версією влади, за останні роки, ми зробили феноменальний прорив і рішучі реформи, то, якщо слухати опозицію, ми ледве не помираємо від голоду. І ті, і інші, маніпулюють.

Політики говорять тільки про те, що їм вигідно для здобуття симпатій виборців і політичних рейтингів. Опозиція закриває очі на успіхи і прогрес, а влада вдає, що не знає і не помічає проблем.

Читайте також: Заходу набридли брудні ігри української влади

Нещодавно, експерти організації VoxUkraine, зібрали і проаналізували 424 цитати топових політиків за вересень-жовтень цього року. Це їхні виступи на телебаченні, записи на ютубі, пости на офіційних сторінках у соціальних мережах, заяви на партійних сайтах і в новинах. Кожне з висловлювань містило певний фактаж, який можна було перевірити на підставі публічних даних.

Результати дослідження опубліковані минулого тижня у журналі "Новое время". Що ж показав цей аналіз?

Мої колеги, які працювали над статтею, пишуть, що брехні в українській політиці дуже багато. З величезної кількості висловлювань, лише в третині цитат міститься дійсно правдива інформація.

Тобто у двох випадках з трьох, типовий український ТОП-політик у своїх публічних виступах бреше, маніпулює даними, перебільшує чи нагнітає.

П'ятірка лідерів рейтингу брехунів, за результатами підрахунку експертів VoxUkraine виглядає так.

Попереду усіх – лідер "Батьківщини" Юлія Тимошенко. Напевно, ви помітили, що її улюблені фрази у виступах – зубожіння, геноцид і знищення людей. Та щоб бути більш переконливою і не виглядати популісткою, Юлія Володимирівна обирає хитрий прийом.

​Юлія Тимошенко
Юлія Тимошенко

Треба визнати, що Тимошенко – дуже розумний і досвідчений політик, а також блискучий оратор.

Виступаючи перед публікою, вона завжди намагається максимально підкріпити свої слова цифрами. Наприклад, вона часто нагадує дані ООН, що 60% українців живе за межею бідності.

Такі дані ООН дійсно публікувала. Але Тимошенко настільки перекручує цифри, підміняє поняття, або подає неповну інформацію, що на виході, виборці часто отримують брехню.

Аналітики, нагадують, як вона обговорювала пенсійну реформу, щоразу забуваючи повідомити населення, що деякі зміни наберуть чинності тільки з 2028 року.

Після Тимошенко, у рейтингу неправдивих політиків, йде Вадим Рабінович, лідер партії "За життя". Його дуже багато на телеекранах, але правду від нього можна почути рідко.

Якщо Тимошенко, принаймні, розбирається у тому про, що вона говорить, то Рабінович плутає дані і цифри. Робить це дуже переконливо і самовпевнено.

Вадим Рабінович
Вадим Рабінович

Третя сходинка у рейтингу брехунів – у Юрія Бойко з "Опозиційного блоку", четверта – у його колеги по фракції Олександра Вілкула. П’ята – в Олега Березюка із фракції "Самопоміч".

Читайте також: Велике дослідження: кому з депутатів українці вірять найменше і чому

Ви запитаєте, де ж влада у цьому рейтингу? І невже вона не бреше виборцям?

Якщо дивитися на розрахунки, то дійсно, у Президента Петра Порошенка і прем’єр-міністра Володимира Гройсмана непогані показники. У мера Львова Андрія Садового також.

Прем’єр-міністр теж любить цифри, використовує багато даних. "Ми побудували, ми відкрили, ми запустили стільки-то проектів". І це правда. Але для Президента і прем’єра негативних тенденцій, криз і проблем, ніби і не існує. Це я кажу не про війну, а економічну і політичну ситуацію.

Тому у їхніх виступах складно знайти відверту брехню, просто тому, що вони не зачіпають певних тем. Криза у антикорупціонерів – а ми дорогу побудували. Претензії до правоохоронних органів чи маски-шоу – а ми інвестора покликали, і так далі.

Та думаю, що коли розпочнеться передвиборча кампанія і період нових обіцянок, влада підтягнеться у рейтингу брехунів і наздожене нинішніх лідерів. Ми ж усі пам’ятаємо, як Петро Олексійович обіцяв вже продати корпорацію "Рошен". Перед наступними виборами він теж вигадає щось масштабне і вражаюче.

Петро Порошенко
Петро Порошенко

Є ще один висновок, про який я б хотіла сказати. Відповідальні за усю цю брехню, не лише політики, але і виборці. Люди дуже швидко забувають, про що ті самі політики їм набрехали на минулих виборах. Вони знову вірять тим самим обіцянкам, які використовувались неодноразово.

Читайте також: Чому СБУ ігнорує російське громадянство українських політиків

Тому, в черговий раз, заликаю думати, аналізувати і критично сприймати інформацію.