Про те, що у мера Одеси Геннадія Труханова є російське громадянство, говорять вже не перший рік. У 2016-му році журналісти програми "Слідство.інфо" розповідали про це у своєму сюжеті, який базувався на матеріалах Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів.

Читайте також: Заходу набридли брудні ігри української влади

Тоді у розпорядження репортерів потрапили документи панамської юридичної компанії "Moсак Фонсека". Це гігантський масив інформації, але серед нього знайшлися і українські прізвища, одне з яких – Труханов. Це прізвище у "панамських паперах" згадується неодноразово.

Геннадій Труханов

Українські журналісти нарахували понад 20 офшорних фірм, пов’язаних з одеських мером і його оточенням. Та найцікавіше навіть не це. А те, що в усіх документах, Труханов фігурує не як український, а як російський громадянин. Мер Одеси отримав паспорт ще у 2011-му році.

В Ісландії публікація інформації про "панамські папери" і офшори перших осіб призвела до відставки прем’єр-міністра у 2016-му році. Але мер Одеси – не прем’єр-міністр Ісландії. Йому дозволено набагато більше. Він просто спростував наявність російського громадянства. І все.

Всі в це мали повірити. Не може ж мер Одеси брехати? І, судячи з того, що у Труханова не виникло жодних проблем з українськими правоохоронними органами після сюжету "Слідства.інфо", Служба безпеки України йому точно повірила. Вони ніби і зробили якусь перевірку, але жодних доказів про наявність російського паспорту у Труханова не знайшли.

Читайте також: Велике дослідження: кому з депутатів українці вірять найменше і чому

Минув рік. Мер Одеси спокійно працює у місті і забув про скандал. Аж тут, журналісти знаходять іншу зачіпку. І віднайшли вони її у базі даних Федеральної податкової служби Російської Федерації. Якщо туди ввести паспорті дані будь-якого російського громадянина – дату видачі паспорту, номер, ім’я, прізвище і по-батькові – система видасть номер ідентифікаційного коду платника податків.

Номер паспорта Труханова вже засвітився у сюжеті "Слідства". Тому мера Одеси дуже легко було перевірити по базі Федеральної податкової служби Росії. І він там дійсно є! Але Труханов це знову заперечує і називає провокацією.

Труханов продовжує заперечувати наявність у нього російського паспорта

У ситуації спробував розібратися нардеп БПП Мустафа Найєм. Він направив запити про російський паспорт Труханова, а також мера Добропілля Андрія Аксьонова до правоохоронних органів.

Аксьонов, згідної цієї ж бази, також виявився громадянином Росії. Він отримав російське громадянство у 2014-му році, тобто у період активних військових дій на Сході. Дивний крок як для мера українського міста у Донецькій області.

Минуло кілька тижнів з дня оприлюднення інформації про російські паспорти Труханова і Аксьонова. Депутат Найєм отримав відповіді на свої запити. І тут найцікавіше.

Читайте також: Про сірого кардинала української політики – Віктора Медведчука

Генеральна прокуратура пише, що спрямовує лист депутата до СБУ, оскільки це їхня сфера відповідальності. Служба безпеки, у свою чергу, повідомляє, що інформацію про Труханова відправляє до головного управління Державної міграційної служби в Одеській області. А про Аксьонова інформацію вже розслідує прокуратура Донецької області в одному з кримінальних проваджень.

Тобто, судячи з відповідей на депутатський запит, правоохоронні органи, не можуть визначити крайнього: хто ж буде відповідальним за перевірку двох мерів. За інформацією Мустафи Найєма, на сьогоднішній день жоден з цих мерів не був на допиті з цього приводу.

З мером Добропілля ситуація взагалі не зрозуміла. Одні подейкують, що він вже втік до Росії, інші – що він перебуває на лікуванні. Мер Одеси усе спростовує і спокійно управляє містом.

Особисто я не вірю, що українські спецслужби не в змозі довести або принаймні перевірити, є у Труханова російське громадянство чи ні. Адже коли потрібно, СБУ разом з Генпрокуратурою проводять більш складні дії, зривають спецоперації НАБУ, розкривають сумнівні зв’язки Саакашвілі і вербують агентів. І усе це заради того, щоб знайти російський слід.

У випадку ж з Трухановим, роботу вже зробили журналісти. Та і сайт Федеральної податкової служби Росії працює. Але чомусь на громадянство Труханова спецслужби закривають очі. Чи не тому, що у мера південного міста є високі зв’язки не лише в Одесі, але й у Києві?

Але вірю, що рано чи пізно інформацію про російське громадянство перевірять. І до того часу мер Одеси краще б про це мовчав, а не брехав своїм виборцям.