Про це йдеться у новому зведенні Інститут вивчення війни.

Дивіться також Чи може Україна збити ядерну ракету: відповідь експерта з ракетно-ядерного озброєння

Путін і мова про ядерні загрози

Путін 28 червня віддав розпорядження про виробництво і розгортання ядерних ракет малої і середньої дальності після виходу США з Договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності у 2019 році.

Аналітики Інституту вивчення війни припускають що це, ймовірно, є частиною триваючої кампанії Кремля з рефлексивного контролю, спрямованої на вплив щодо прийняття рішень Заходом на користь Росії.

Очільник Кремля взяв участь у засіданні Ради безпеки Росії, на якому заявив, що Росія пообіцяла дотримуватися положень ДРСМД про заборону виробництва і розгортання ракет середньої дальності наземного базування доти, доки Сполучені Штати не порушать ці положення, і що тепер Росія також повинна виробляти та розгортати такі системи.

США призупинили участь в ДРСМД 1 лютого 2019 року і вийшли з договору 2 серпня 2019 року через порушення Росією договору, пов'язані з розробкою, випробуванням і розгортанням ракет середньої дальності, а Росія у відповідь призупинила свою участь в ДРСМД 2 лютого 2019 року.

Путін, зокрема, згадав про два двосторонні військові навчання США у 2024 році: одне з Філіппінами на Північному Лусоні (Філіппіни) 11 квітня і друге з Данією поблизу острова Борнхольм (Данія) 3 – 5 травня.

Як зазначили в ISW, в обох цих двосторонніх американських навчаннях була задіяна пускова установка середньої дальності "Тайфун, яка, за даними США, може запускати ракети SM-6 і "Томагавк". Ракети SM-6 мають максимальну дальність 370 кілометрів, а "Томагавки" – близько 2500 кілометрів. Офіційні особи США не уточнили, які саме ракети, якщо такі були, могли бути залучені в обох навчаннях.

Аналітики припускають, що Путін, швидше за все, використовує ці навчання як "цапа-відбувайла" для своєї ширшої кампанії рефлексивного контролю, спрямованої на те, щоб перешкодити західній військовій допомозі Україні.

До цих навчань США та їхніх партнерів були залучені пускові установки, здатні запускати ракети, які можуть становити різну загрозу для Росії з місць проведення навчань. Острів Борнхольм знаходиться приблизно за 300 кілометрів від західного узбережжя Калінінградської області та приблизно за 1400 кілометрів від Москви.

В ISW додали, що шостий флот США уточнив, що навчання на острові Борнхольм включали транспортування пускової установки "Тайфун" з суші на берег у рамках репетиції захисту конвою, що свідчить про те, що на цих навчаннях, ймовірно, використовувалася зброя меншої дальності.

Найближчий до Філіппін російський прикордонний район – район на південний захід від Владивостока – знаходиться приблизно за 2800 кілометрів від Північного Лусона, поза межами досяжності ракет "Томагавк".
Аналітики зауважили, що заява Путіна пролунала після того, як КНР із запізненням засудила американські навчання в Північному Лусоні 30 травня. Путін, ймовірно, послався на навчання на Філіппінах частково для того, щоб зайняти вигідну позицію перед КНР, Північною Кореєю і В'єтнамом, оскільки він намагається створити коаліцію держав на підтримку нової "євразійської архітектури безпеки".

Кремль посилається на страх ядерної конфронтації між Росією і Заходом протягом усього свого повномасштабного вторгнення, щоб підштовхнути Захід до самоусунення від надання Україні озброєння, необхідного для підтримки її оборони від російських військ.

За словами аналітиків, особливо активно Кремль використовує ці зусилля в ключові моменти політичних дискусій на Заході щодо надання подальшої військової допомоги Україні.