У перші дні повномасштабного вторгнення Росії до України, коли стало зрозуміло, що ніхто не буде зустрічати окупантів "з розпростертими обіймами", росіяни вдалися до прицільного удару по мирному населенню.

Водночас Аж до стрілянини: російські генерали б'ються між собою за збагачення на окупованій Херсонщині

Саме тоді вони почали завдавати ракетних ударів по українських містах. Одне з таких міст – Харків. Окупанти били по ньому, використовуючи реактивні системи залпового вогню БМ-30 "Смерч" з касетними боєприпасами. Один такий снаряд випускає 72 боєприпаси на площу розміром з футбольне поле.

Для прикладу, лише по Харкову 27 та 28 лютого було здійснено 11 ракетних обстрілів з РСЗВ "Смерч".

Журналістам вдалося встановити, що обстріли по Харкову здійснили окупанти з 79-ї гвардійської реактивної артилерійської бригади. Вона перебуває у прямому підпорядкуванні керівника Західного військового округу. Командує ним генерал-полковник Олександр Журавльов.

Експерти зазначають, що використання касетних боєприпасів вимагає його особистого схвалення. Саме він віддає наказ про їх застосування. Тож саме Журавльов відповідальний за обстріли мирного населення України "Смерчем". І за це на нього як воєнного злочинця має очікувати покарання.

"Позасудові вбивства та бомбардування цивільного населення, які не є ані військовою необхідністю, ані пропорційними загрозі, з якою вони стикаються, суперечать Женевським конвенціям. І виходячи зі стандарту відповідальності командування Женевськими конвенціями, генерал Журавльов є винним, як і будь-хто інший у його ланцюзі командування", – розповів співробітник Інституту зовнішньої політики Філіп Василевський.

Жорстокий сирійський досвід

Журавльов не вперше використовує касетні боєприпаси проти мирного населення. Саме за це його і "цінують" на Росії, давши керувати одним із п'яти військових округів.

З Журавльовим пов'язаний один з найбільш жорстоких періодів війни в Сирії. Його тричі відправляли туди на війну. Під час другого "заходу" в липні 2016 року він вперше став керівником російських військ у Сирії. Саме перед цим росіяни намагалися захопити східну частину Алеппо, де перебували опозиційні до сирійського диктатора повстанці.

За час керівництва Журавльова російські війська значно збільшили використання касетних боєприпасів під час обстрілів Алеппо. Лише в період з 10 вересня до 10 жовтня 2016 року вони 137 разів використали такі боєприпаси.

Це дало результат – у грудні повстанці капітулювали.

Сирійсько-американський хірург-ортопед Самер Аттар саме допомагав пораненим в Алеппо, коли місто оточили російські військові та нещадно обстрілювали його касетними боєприпасами. З початку війни Росії проти України він допомагає пораненим в Україні. І вказує на схожість ран, які він бачив в Сирії у 2016 році, та тих, що отримують українці у 2022 році.

Читайте також Зґвалтування жінок – це не просто про "сексуальне задоволення", – історик

Російська "похвала"

Такі "досягнення" Журавльова, навіть внаслідок численних жертв серед мирного населення, знайшли схвалення у Кремлі. Там його нагородили найвищою військовою нагородою.


Журавльов отримав подяку від російського диктатора Володимира Путіна за війну в Сирії / Фото CNN

Після цього Журавльов став заступником керівника російського генштабу, керував Східним військовим округом, знову був відправлений до Сирії. З листопада 2018 року він командує Західним військовим округом.

Його заступником є генерал Олексій Завізіон, який ще з 2015 року очолював російські війська у війні на Донбасі. У 2017 році Україна висунула йому звинувачення у воєнних злочинах. Його звинувачують в обстрілі мирних мешканців реактивними системами залпового вогню.