20 жовтня на своїй сторінці в Facebook Бно-Айріян оприлюднив фото своєї заяви на ім'я Володимира Зеленського з проханням звільнити його з посади. Вже через кілька годин на закритому засіданні уряд Олексія Гончарука схвалив рішення Бно-Айріяна. Тепер, щоб він де-юре став губернатором з приставкою "екс", необхідний лише автограф глави держави, який наразі перебуває з візитом в Японії.

Більше про звільнення: Минуло 100 днів: голова Київської ОДА Бно-Айріян йде у відставку

35-річний Бно-Айріян про причини свого рішення не повідомив, проте в коментарі до "прощального" посту в Facebook процитував уривок твору Івана Багряного "Сад Гетсиманський": "Краще померти раз, померти гордо, з незломленою душею, ніж повзати на колінах і померти двічі – морально і фізично. Але в першому варіанті ще є шанс взагалі не вмерти".

У цій дещо пафосній цитаті є чіткий підтекст. Про нього – нижче...

Втім, перш ніж розібратися, чому після трохи більше ста днів губернаторства Михайло Бно-Айріян вирішив покинути високий пост, розповімо коротко про його зв'язки на політичному Олімпі.

Бно-Айріяна навіть з натяжкою складно назвати "новим обличчям". Поки що чинний глава Київської ОДА працював другим секретарем посольства України в Росії під час служби там посла Костянтина Грищенка. У 2010 році разом з Грищенком повернувся в Україну і працював в МЗС при уряді Миколи Азарова.

Після Євромайдану Михайло Бно-Айріян продовжив працювати в Кабміні на посаді начальника управління європейської інтеграції Міністерства енергетики та вугільної промисловості. Після 2016 року перейшов на роботу заступником директора з комунікацій та міжнародного співробітництва національної енергетичної компанії "Укренерго" (держпідприємство, яке здійснює експлуатацію магістральних і міждержавних ліній електропередач, а також управління енергосистемою країни), а потім став директором з комунікацій.

За чутками, в Зе-команду Бно-Айріяна привів його давній друг і одногрупник, чинний спікер Ради Дмитро Разумков. Також протекцію чиновнику нібито склав Володимир Коваль, батько представника команди Зеленського в Київській області та №59 списку "Слуги народу" Ольги Коваль, який надав свій офіс штабу Зеленського на президентських виборах.

Разумков
Дмитро Разумков / Фото Українська політична арена

Втім, на цьому коло спілкування очільника області не обмежується. Йому приписують зв'язки з великими забудовниками і топ-чиновниками. Серед них, зокрема, називають голову облради, представника Радикальної партії Олега Ляшка Миколу Стариченка, депутата обласної ради, ексзаступник міністра регіонального розвитку, відомого столичного девелопера Льва Парцхаладзе і Вадима Столара – скандального столичного забудовника, близького до Віталія Кличка.

І нарешті, цікавим є союз Бно-Айріяна з людьми, близькими до одіозного ексглава Держмитниці часів Януковича Ігоря Калетника. Подейкують, що на пост губернатора чиновника просував помічник Калетника – Ілля Павлюк, а також екснардеп і в минулому начальник Управління організації роботи з великими платниками податків Державної податкової адміністрації України Віктор Тимошенко.

Калетник
Ігор Калетник / Фото Veжа

Цікаво: Коломойський "надуває щоки". Олексій Гарань – про те, чому ЗеКоманді не потрібен сильний олігарх

При підготовці цієї публікації ми намагалися зв'язатися з Михайлом Бно-Айріяном, однак на неодноразові дзвінки він не відповів. Разом з тим, позиція Бно-Айріяна вже стала відома завдяки його перепалці в соцмережах з нардепом-мажоритарником від "Слуги народу" Олександром Дубінським. Той протягом всієї нетривалої каденції губернатора активно "тролить" чиновника, відкритим текстом закликаючи піти у відставку.

дубинський
Нардепом-мажоритарником від "Слуги народу" Олександр Дубінський / Фото з відкритих джерел

Відразу ж після того, як стало відомо про заяву Бно-Айріяна, Дубінський, близький до олігарха Коломойського, оперативно написав пост у Facebook такого змісту: "Якщо серйозно, то від губернатора було потрібно призначити будь-яких глав РДА замість людей, підконтрольних Кононенку і Москаленку (нардеп ВР минулого скликання від групи "Воля народу" – Прим. 24). Він відмовився. Ну і якось так... ".

У коментарі до посту Дубінського Бно-Айріян зазначив:

Та ні, я просто відмовив вам призначити, наприклад, главою РДА людину, яку мені "впарювала" команда колишнього губернатора, яка працює на вас, до речі. Я не дав вам сісти мені на шию, ось і все. Причина дуже проста. І ви, разом зі своєю командою з легкою, та й нелегкою неголеністю, у мене точно не пройдете.

Далі суперечка парламентарія і губернатора переросла в категорію "сам дурень", тому не носить абсолютно ніякої інформаційної цінності. Але причини конфлікту, схоже, стали зрозумілішими…

Ця перепалка дала досить, щоб зрозуміти, що першопричиною, яка потягнула за собою відставку губернатора, є банальний переділ впливу в Київській області. Каталізатором, як стверджує наше джерело в "Слузі народу", стало недавнє звільнення Сергія Золіна, директора Департаменту регіонального розвитку Київської ОДА – однієї з найбільш "жирних" структур в адміністрації. Крісло довго не пустувало і його зайняв Євген Плащенко, якого в ЗМІ називають людиною Вадима Столара. Це кадрове рішення, як кажуть в кулуарах, абсолютно дисонувало з планами групи Коломойського, яка нібито домовилася "нагорі" про те, щоб віддати цей хлібний пост "своєму" нардепу Олегу Дунді, який переміг на виборах в Раду під Зе-брендом в 91-му окрузі Київської області. До свого депутатства Дунда був директором будівельної компанії "А.В.С.", серед засновників якої є фірма, підконтрольна Коломойському.

Саме після призначення на пост далекого Коломойському Плащенка, на Бно-Айріяна почалися періодичні та жорсткі атаки з боку Дунди і Дубінського, близьких до опального олігарха. Паралельно вони почали послідовно вести дискримінаційно-інформаційну кампанію проти губернатора, звинувачуючи його в нездатності звільнити людей одіозного екснардепа Ігоря Кононенка, які нібито досі працюють в ОДА і райадміністраціях. Йшлося зокрема про заступника губернатора Аллу Шкуро, яку вважають людиною Кононенка і яка в розпал президентської виборчої кампанії-2019 нібито відповідала за горезвісну "сітку" Порошенка на рівні Київської області.

Читайте також: Коломойський пригрозив Порошенку судами і порадив йому бути обережнішим у висловлюваннях

Днями, давши "добро" на відставку губернатора Київщини, в уряді відразу ж назвали ім'я кандидата на ще не звільнене крісло. Ймовірним новим главою Київської ОДА ближчим часом стане уродженець Харкова Олексій Чернишов. Він відомий, в першу чергу, як засновник інвестиційної компанії "VI2 Partners" і голова Наглядової ради Українського клубу нерухомості.

З початку 2000 років Чернишов почав співпрацювати з харківським бізнесменом і екснардепом Олександром Фельдманом. В результаті майбутній глава ОДА викупив у компаньйона компанію "АВЕК". При цьому Чернишов разом з Фельдманом мають цілий ряд бізнес-проєктів в Харкові. Зокрема, їх називають співвласниками скандально відомого ринку "Барабашово".

фельдман
Олександр Фельдман / Фото з відкритих джерел

У 2012 році Чернишов заснував компанію Eastgate Development, яка відома своїм проєкт "Київської бізнес-гавані". Йдеться про масштабний оптово-промисловий комплекс в районі столичної Троєщини. Втім, проєкт так і не був реалізований. Також варто відзначити, що Чернишов є співвласником мережі супермаркетів "Фуршет".

Тож не дивно, що майбутній глава ОДА має авторитетних друзів в Києві і столичному регіоні. Одним з його близьких товаришів називають ексгубернатора Київської області Максима Мельничука, який у 2016 році потрапив в грандіозний корупційний скандал, після якого був змушений подати у відставку. Крім того, Чернишова називають близьким до київського забудовника Андрія Вавриша – друга глави Офісу президента Андрія Богдана. Колишній столичний чиновник – Вавриш є засновником будівельної компанії SAGA Development, яка зводить об'єкти не тільки в Києві, а й в столичних містах-супутниках, тому "свій" глава ОДА йому був би дуже доречним. Що ж стосується зв'язків на вищому рівні, то в Олександра Фельдмана, чиїм давнім партнером по бізнесу є Чернишов, зараз сформувалися міцні комунікації з Банковою. Крім того, зберігаються близькі стосунки у Федьдмана і з олігархом Коломойським.

Максим Мельничук
Максима Мельничук / Фото Слово і діло

Чи зможе Коломойський вже в найближчому майбутньому взяти під повний контроль Київську область? Головна проблема олігарха з Дніпра полягає в тому, що в пристоличному регіоні сходяться інтереси дуже серйозних місцевих гравців. І будь-яку спробу зайти, наприклад, на будівельний ринок в околицях Києва, зустрінуть серйозною протидією з їх боку. Все це може вилитися в грандіозну війну між забудовниками і їх "дахами" в силових органах. В результаті, Київська область – і так фактично непідконтрольна Банковій – може збунтуватися.

А тим часом, як розповів нам один з представників фракції "Слуга народу", в неформальних бесідах деякі нардепи з групи Коломойського, коментуючи кадрове "з'їдання" глави Київської ОДА Бно-Айріяна іронізують: мовляв, апетит приходить під час їжі. Мабуть, на Банковій над цим варто серйозно задуматися, оскільки втрата контролю над окремо взятими регіонами в переддень місцевих виборів неодмінно потягне за собою крах усієї вертикалі.

Важливо: Київську ОДА замість Бно-Айріяна очолить глава інвесткомпанії Чернишов