Шостий Президент у новітній історії Польщі Анджей Дуда приступив до виконання своїх обовязків. Інавгурація пройша у приміщенні Сейму. У присутності депутатів, нової Першої леді та попереднього глави держави. У своїй першій промові новообраний президент одразу ж наголосив на небезпеках, які чекають на Європу зі Сходу.

Ми повинні однозначно наголосити – потребуємо більших гарантій від НАТО. І не лише ми, Польща, а й уся Східна Європа у цій геополітичній ситуації, дуже складній, як нам усім відомо. Ми маємо подбати про те, щоб перезавантажити відносини в Центрально-Східній Європі, поправити їх де потрібно. Це дуже серйозне завдання, яке стоїть перед нами.
— наголосив він.

Попередник Дуди Броніслав Коморовський запам’ятається як великий лобіст інтересів Києва в Європі. Новий президент, вважають польські аналітики, притримуватиметься схожого зовнішнього курсу.

Категоричні передвиборчі заяви Дуди після перемоги на президентських виборах змінилися на трохи обережніші.

Журналіст-аналітик Марія Пшеломєц вважає обрання Дуди на краще для України. Він, мовляв, навіть міг би реанімувати східну політику Леха Качинського, яка зійшла нанівець після катастрофи під Смоленськом.

Анджей Дуда працював в апараті президента Леха Качинського, який єдиний серед польських політиків мав сильні пропозиції стосовно східних сусідів. Вони полягали в тому, щоби будувати сильне регіональне лобі країн Північної і Центральної Європи, яке впливало б на "східну" політику Європейського Союзу, бо сама Польща занадто слабка,
— пояснює журналіст.

Український дипломат Володимир Огризко також не бачить жодних ознак того, що ставлення Польщі до України з президентом Дудою може охолонути.

Він зазначає, що поляки, як ніхто інший добре розуміють, що таке жити в безпосередній близькості з Росією. Вони дуже добре знають, що таке бути частиною російської імперії. Вони дуже добре пам'ятають свою історію і з неї роблять висновки на відміну від нас. Тому допомагаючи Україні, поляки допомагають самим собі, вони допомагають тому, щоб російський агресор був від них подалі.

Читайте також: Анджей Дуда про Україну: ТОП-цитати нового Президента Польщі

Восени в Польщі мають відбутися вибори до сейму. Право і справедливість – партія, до якої належить Анджей Дуда – має високі шанси на перемогу. У такому разі прем'єр-міністром, найімовірніше, стане лідер партії, брат покійного президента, Ярослав Качинський. Тоді Дуда разом із Качинським матимуть усі важелі, щоби зблизитися з Україною, і бути цьому чи ні залежатиме тільки від них.