Синод Вселенського патріархату затвердив Томос і проект статуту Української церкви
Архієрейський синод Вселенського патріархату затвердив проект статуту майбутньої Української церкви. Синод також прийняв рішення щодо тексту Томосу, однак його оприлюднять уже після Об'єднавчого Собору.
Про це йдеться у підсумковому комюніке Синоду Вселенського патріархату.
Читайте також: Що таке Томос в релігії та як він виглядає
"У контексті попередньо ухваленого рішення Вселенського патріархату надати автокефалію українській церкві і в очікуванні видачі патріаршого та синодального Томосу святий і священний синод розробив конституційний cтатут української церкви", – мовиться у заяві синоду.
Константинополь затвердив проект статуту Української церкви/ Джерело: radiosvoboda.org
Під час розмови із журналістами заступник глави Адміністрації Президента Ростислав Павленко наголосив, що рішення Синоду є "практично оголошенням незалежності Української церкви".
Так, Вселенський патріарх Варфоломій передасть Томос про автокефалію Української православної церкви особисто обраному предстоятелю УПЦ, тому наразі його текст не може бути опублікований.
Синод прийняв рішення щодо тексту Томосу. Але Томос буде вручено уже після Собору (Об’єднавчого собору – 24 канал) новообраному предстоятелю незалежної української православної церкви,
– розповів він.
Павленко зазначив, що у текст Томосу більше не вноситимуть правок – саме на його основі Вселенський патріархат затвердив положення статуту Української церкви. Пропозиції до статуту також представлять на розгляд Собору УПЦ.
Водночас, за словами глави АП, дату проведення Об’єднавчого собору незабаром оголосить Вселенський патріарх. Як і повідомлялось раніше, проведення собору планують у грудні.
Нагадаємо, 11 жовтня синод Вселенського патріархату у Стамбулі ухвалив рішення щодо надання Томосу про автокефалію Українській православній церкві.
Після цього Російська православна церква у Мінську зібрала Синод, за підсумками якого оголосила про припинення євхаристійного спілкування з Константинопольською церквою. Згодом Вселенський патріарх Варфоломій прокоментував реакцію Російської православної церкви на рішення Синоду надати автокефалію Українській православній церкві. Він заявив, що росіяни не мають вибору та їм доведеться погодитися з рішеннями Константинополя.
13 листопада мала відбутися зустріч Порошенка із єпископатом УПЦ МП у приміщенні Національного центру ділового та культурного співробітництва Український дім. Проте єпископат УПЦ МП цього дня зібрався в Києво-Печерській Лаврі та провів екстренне засідання синоду. За результатом засідання собор єпископів УПЦ МП підтвердив свою готовність до зустрічі з Порошенком, але на церковній території. Президент України Петро Порошенко після відмови у зустрічі від архієреїв УПЦ МП все ж провів перемовини з представниками цієї церкви, щоправда, лише з тими, хто підтримує надання Томосу Україні та створення Єдиної помісної церкви.
Що таке Томос?Томос – це унікальний церковний документ. Випускають його, коли головна церква хоче надати фактичну незалежність – автокефалію. Зрідка Томос видають з питань, які стосуються положень християнського віровчення, найчастіше він стосується церковного устрою.
Як створюватимуть Єдину помісну церкву в Україні?9 жовтня у Стамбулі розпочалося триденне засідання Синоду Вселенського патріархату. 10 жовтня на цих зборах церковники заслухали звіт посланців патріарха Варфоломія (екзархів), які майже місяць провели в Україні. Екзархи їздили по українських церквах, розмовляли зі священиками. Саме за результатами їхнього звіту Україні й був ухвалений дозвіл на створення Єдиної Помісної Церкви.
Пізніше у Києві проведуть об'єднавчий Собор, на якому оголосять про створення нової автокефальної Православної церкви і оберуть її предстоятеля. Про зібрання Собору вже найближчим часом оголосив глава УПЦ КП Філарет.
Україна стала на крок ближчою до отримання Томосу: дивіться відео