У відомстві додали, що російські окупаційні війська також продовжують активну мілітаризацію Запорізької АЕС та прилеглої території. Загарбники розміщують там військову техніку та військовослужбовців.

Варто прочитати МАГАТЕ завершило розміщення місій на українських АЕС

У МЗС відреагували на блокування Росією ротації МАГАТЕ на ЗАЕС

У Міністерстві закордонних справ України наголосили, що Росія:

  • грубо порушує норми міжнародного права,
  • підриває норми ядерної та радіаційної безпеки,
  • демонструє повне ігнорування резолюцій Ради керуючих МАГАТЕ, які вимагають від Росії негайно вивести військову техніку і російський персонал із ЗАЕС.

Якщо Росію не зупинити, її злочинні дії на українському ядерному об'єкті можуть призвести до катастрофи, масштаби якої були досі незнані для Європи,
– мовиться у повідомленні.

У відомстві заявили, що Москва повинна негайно розблокувати ротацію експертів МАГАТЕ та забезпечити їхнє невідкладне безпечне переміщення тимчасово окупованими територіями України до Запорізької АЕС.

"Злочини РФ проти цивільних ядерних об'єктів в Україні, що тривають, включаючи окупацію ЗАЕС, перешкоджання роботі МАГАТЕ та створення загроз життю міжнародних експертів, вимагають невідкладної міжнародної реакції", – додали в МЗС.

Міністерство закликало міжнародну спільноту вжити негайних кроків задля розширення санкцій проти російської державної корпорації "Росатом", афілійованих з нею компаній та інституцій, а також інших ключових чинників атомної енергетики Росії.

"Окремо наголошуємо на нагальності повного припинення співробітництва з РФ у сфері ядерних технологій, а також обмеження прав і привілеїв Росії в МАГАТЕ. Розраховуємо на активні дієві зусилля Генерального директора МАГАТЕ Рафаеля Гроссі задля протидії злочинам РФ", – зауважили у відомстві.

У МЗС підсумували, що єдиним можливим шляхом відновлення ядерної безпеки та захищеності в Європі є негайне виведення військового і цивільного персоналу Росії із ЗАЕС, її демілітаризація та відновлення контролю України.