Про це йдеться в розслідуванні Анатолія Остапенка для програми "Наші гроші з Денисом Бігусом", пише Bihus.Info.

Читайте також: Як соратник Тимошенко пов'язаний з продажем зброї для Іраку

Виплата відбулася у 2017 році через польську компанію Air Cyber Services. Михайлу Соколову в ній належить частка у 25%. Разом з ним польською фірмою володіє американська компанія, що виступила посередником і отримувачем агентських коштів у військовому контракті України з Іраком.

Мільйон гривень від польської фірми Соколова отримав радник директора "Укрспецекспорту" Олександр Чабан. Цю виплату чоловікові із позначкою "гонорар" вказала у своїй електронній декларації дружина Чабана, яка працює в прокуратурі.


Декларація

Олександр Чабан уже 4 роки – радник директора одного з найбільших підприємств держконцерну "Укроборонпром" – "Укрспецекспорту". До цього довгий час працював в іншому підприємстві концерну –"Укрінмаш".

У коментарі програмі "Наші гроші з Денисом Бігусом" Олександр Чабан відмовився розповідати, за що саме закордонна фірма сплатила йому гонорар. "З якого переляку я маю вам це розказувати?", – сказав Чабан.


Чабан відмовився від коментарів

Михайло Соколов – очільник Миколаївської "Батьківщини". Відомий тим, що під його керівництвом інша, британська, компанія Trident Foundation оплачувала лобістські послуги Юлії Тимошенко у США. Всього за три роки британська фірма Соколова витратила на лобізм лідерки "Батьківщини" 1 260 000 доларів. Про це писало видання "Українська правда", з посиланням на звіти лобістської компанії Wiley Rein.


Михайло Соколов – очільник Миколаївської "Батьківщини"

У коментарі журналістам Михайло Соколов спершу зрікся частки у польській фірмі AIR Cyber Services, яка сплатила мільйон раднику керівника "Укрспецекспорту". А після нагадування про те, що компанія навіть є в його декларації, спробував зменшити свою частку в десятки разів. За його словами, йому подарували в цій компанії лише 1%. Насправді ж польський реєстр засвідчує, що Соколов володіє чвертю фірми, а в е-декларації зазначає себе її бенефіціаром.

Партнером Михайла Соколова у польській компанії є фірма Runestone Partners LLC. Вона зареєстрована в США, а її представником вказаний пенсіонер Рой Морріс.


Партнером Михайла Соколова у польській компанії є фірма Runestone Partners LLC

Компанія Runestone Partners LLC – фігурант кримінальної справи прокуратури щодо зриву півмільярдних іракських контрактів, за якими Україна мала б поставити в Ірак 420 БТРів та 6 літаків АН32. За посередницькі послуги українські оборонні підприємства заплатили американській Runestone Partners 750 тисяч доларів. За версією слідства, компанія Runestone Partners виступила посередником між ДП "Укрспецекспорт" та міністерством оборони Іраку, але по факту ніяких послуг не надавала.

У середині 2014 року через низьку якість техніки іракська сторона тимчасово зупинила контракт, укладений ще 2009 року. У результаті в Ірак поставили не всі БТРи, а лише 37 з 420 замовлених.


Компанія Runestone Partners LLC – фігурант кримінальної справи прокуратури

Runestone Partners була не єдиним посередником у виконанні того контракту і з’явилася в ньому лише наприкінці 2013 року, незадовго до тимчасового зупинення постачань. Більшість посередників, яким заплатили за агентські і брокерські послуги за тим контрактом раніше від Runestone Partners, пов’язували з екс-очільником "Укрспецекспорту" та екс-міністром оборони часів Януковича Дмитром Саламатіним.

Загалом на агентські послуги українські підприємства планували витратити 82 мільйони доларів, але через передчасний зрив контракту встигли заплатити лише 42 мільйони. Бізнес-партнерами Соколова по польській фірмі, крім Runestone Partners, зазначаються три українці – Ігор Галперін, Костянтин Анапрейчук та Олександр Степура.

Степура – засновник групи компаній "Карбон", яка займається альтернативною енергетикою, системами фінансових переказів та безпілотниками "Скаетон", які планують поставляти на озброєння української армії. Інший партнер – Костянтин Анапрейчик – у своєму резюме вказує, що він був членом правління компанії Runestone Partners, посередника в контракті між Україною та Іраком.