Справа Кучми закрита

Так звані “плівки Мельниченка” суд не визнав доказами, оскільки записи велися без санкції суду. Відтак, і справа порушена на їх підставі незаконна.

“Сидіти! Лежати! Вільно! Такі результати розгляду судами трьох найрезонансніших справ в країні. Поки у справі Юрія Луценка суд ніяк не може зібрати свідків, то у справі екс-прем’єра суду все ясно. Її захисту відмовили у відновленні слідства. Справу Кучми закрито”, - каже журналіст Катерина Лисенко.

“Оскільки вже назбиралося чимало порушень прав людини - Мирослави, як людини в ході розслідування факту убивства Георгія Гонгадзе - дедалі яснішою є перспектива і необхідність звернення до Європейського суду”, - сказав адвокат Мирослави Гонгадзе Валентина Теличенко.

“У нас є своя позиція. Генеральна прокуратура порушила кримінальну справу, і вона буде йти до кінця. Тобто, буде подавати апеляцію на рішення суду, яке скасувало її постанову”,- каже начальник прес-служби Генпрокуратури Юрій Бойченко.

Справу Тимошенко суд розглядав без підсудної

Поки у справі Кучми немає доказів, у суді над Тимошенко немає підсудної. Проте, є мітинги та сотні “беркутівців” - розгляд скарги на вирок у газовій справі Юлії Тимошенко в Апеляційному суді Києва вже втретє проходив за таким сценарієм. До розгляду справи по суті, суд так і не дійшов.

“Засуджена Тимошенко в судове засідання не доставлена, розгляд справи продовжується у тому ж складі суддів”, - сказала суддя Олена Сітайло.

За відсутності Тимошенко суд розглядав клопотання її захисників. І всі їх відхилив. Підстав для зміни запобіжного заходу також не побачив.

“Сторона обвинувачення надавала медичні дані до суду, які підтверджували той факт, що підсудна Тимошенко може з’явитись у судове засідання”, - зазначила прокурор Лілія Фролова.

“Прокуратура чомусь вважає, що Юлія Володимирівна фактично відмовилася від участі. Її заяви про відмову від участі в апеляційному розгляді немає, є лише заява, що вона не може приймати участь сьогодні за станом здоров’я”, - сказав адвокат Тимошенко Олександр Плахотнюк.

Без Тимошенко прокурори пропонували й далі розглядати апеляційну скаргу. Аргумент - у підсудної була можливість взяти участь у засіданні, але вона двічі його проігнорувала. Підхід прокуратури не зовсім законний, кажуть експерти.

“З точки зору законодавства, зазвичай, європейські стандарти вимагають, щоб підсудний брав участь у засідання”, - каже консультант з питань правосуддя (Велика Британія) Довидас Віткаускас.

З точки зору законодавства, зазвичай, європейські стандарти вимагають, щоб підсудний брав участь у засідання.

Засідання перенесли на 20 грудня. Суд чекає на чергову довідку про стан здоров’я Тимошенко. У той же день в Інтернеті з’являється відеозйомка камери, у якій перебуває Тимошенко.

“Ці кадри, які мали довести наочно, що умови перебування є доволі комфортними, для багатьох в Україні будуть сприйматися, як символ того, що людина страждає”, - каже політичний експерт Антон Фінько.

Проведення відеозйомки адвокати вважають незаконним і будуть подавати відповідну скаргу. Від розгляду своєї апеляції багато не чекають.

“Я впевнений в тому, що вирок суду залишить в силі вирок Печерського суду без змін”, - вважає захисник Тимошенко Сергій Власенко.

Справу Луценка розглядають вже майже рік

Юлія Тимошенко у СІЗО понад 4 місяця. Більше досвіду у екс-міністра внутрішніх справ Юрія Луценка. Він в ізоляторі майже рік.

"Борітеся і поборите" - такими словами соратники Луценка вітали його із Днем народження 14 грудня.

Вже чи не третина свідків у справі свідчать на користь екс-міністра. Решта всіляко уникають свідчень в суді. Прокурори знайшли вихід і пропонують суду взагалі їх не допитувати, кажуть достатньо зачитати їхні свідчення, отримані до початку суду.

“Вони стараються, щоб якомога менше людей допитали в суді”, - переконаний адвокат Луценка Ігор Фомін.

Проста арифметика. Від початку додаткового розслідування до закриття справи щодо Президента Кучми не минуло і місяця. І другий Президент вже розмірковує чи не балотуватися до Верховної Ради. А там недоторканість.

Тимошенко чекає своєї долі вже 4 місяці. Луценко - рік.

До старту парламентської передвиборчої кампанії-2012 залишається 8 місяців.