Аналіз показав, що дерев'яні елементи були оброблені вручну щонайменше 476 000 років тому. Це давніше, ніж наш власний вид Homo sapiens, тож будівництвом займалися наші предки.

Дивіться також Шукач скарбів знайшов у Норвегії величезну колекцію старовинних коштовностей

Що відомо

На двох дерев'яних колодах знайшли безліч слідів кам'яних знарядь. Стародавні люди сформували та з'єднали їх, щоб створити конструкцію – ймовірно, частину житла.

Це найраніше у світі свідчення навмисного виготовлення колод та їхнього з'єднання. Дотепер докази використання деревини людиною того часу обмежувалися її застосуванням для видобутку вогню, палиць-копалок і списів.

Люди будували конструкції з деревини вже півмільйона років тому
Люди будували конструкції з деревини вже півмільйона років тому / Фото Ліверпульський університет

Деревина рідко зустрічається в таких стародавніх пам'ятках, оскільки зазвичай вона погано зберігається, але на водоспаді Каламбо деревину зберіг високий рівень підземних вод. Водоспад Каламбо розташований на кордоні Замбії і Танзанії, недалеко від озера Танганьїка.

Відкриття кидає виклик переважній думці про те, що люди кам'яного віку завжди були кочівниками. Біля водоспаду Каламбо у людей було постійне джерело води, а ліс навколо давав достатньо їжі.

Розкопки
Розкопки / Фото Ліверпульський університет

Ця знахідка змінила мою думку про наших ранніх предків. Забудьте ярлик "кам'яний вік": ці люди робили щось велике з дерева. Вони перетворили середовище, щоб полегшити життя, навіть якщо це була всього лише платформа, на якій можна було сидіти біля річки й займатися своїми справами,
– каже керівник проєкту професор Ларрі Бархем.

Для датування використовували люмінесцентні методи, які показують, коли мінерали в піску, що оточує знахідки, востаннє піддавалися впливу сонячного світла.