План польотів

Згідно з планом NASA, після проведення наземних випробувань ракети-носія Space Launch System (SLS), що розробляється компанією Boeing, її відправлять в Космічний центр Кеннеді у Флориді. SLS буде запущена разом з космічним кораблем Orion у 2021 році в рамках місії Artemis I, яка пройде без участі астронавтів. Після цього агентство планує запуск Artemis II у 2023 році, вже з людьми на борту.

Цікаво NASA випробувало найпотужніший у світі двигун для польотів на Місяць: відео

Обидва польоти передбачають обліт земного супутника, під час якого будуть перевірені системи життєзабезпечення і зв'язку.


Випробування рятувальної системи корабля Orion / Фото NASA

Планується, що частина другого польоту буде проведена в ручному режимі. Так, наприклад, після виходу корабля Orion на орбіту Землі відстикування корабля від ступеня рухової установки на кріогенному паливі проведуть астронавти.


NASA вперше використає європейську систему, як важливий елемент пілотованого запуску / Зображення NASA

У NASA зазначають, що це дасть можливість протестувати ручне керування кораблем в польових умовах, що неможливо на Землі – це необхідно для місії з висадки астронавтів на поверхню супутника.

Роботи на Місяці

Крім того, до 2024 року NASA планує відправити на поверхню Місяця кілька роботів – починаючи з 2021 року, двічі на рік будуть зроблені комерційні запуски. Завдання цих роботів буде складатися у проведенні наукових досліджень і випробувань нових технологій, які будуть використовувати в майбутньому в освоєнні Місяця.

За програмою CLPS (Commercial Lunar Payload Services) буде здійснюватися по дві посадки приватних автоматизованих апаратів на рік, починаючи з 2021 року.

Перша жінка на Місяці

В 2024 році у рамках Artemis III на Місяць відправлять живих астронавтів – вони висадяться в районі південного полюса супутника. До складу екіпажу цієї місії увійдуть один чоловік і одна жінка. Для спуску на поверхню буде використана система посадки.

Розробками трьох різних систем наразі займаються компанії Blue Origin, SpaceX і Dynetics. Найкраще та найефективніше рішення буде використане в рамках місії.


Місячні посадкові апарати Dynetics, SpaceX та Blue Origin (концепти)

Здійснюватиметься висадка за допомогою одного пілотованого посадкового апарата, який буде обраний пізніше, виходячи зі ступеня готовності і привабливості наданих характеристик і ціни.

Не пропустіть Boeing спробує ще раз запустити корабель Starliner до МКС у грудні

Місце висадки

Наразі точне місце посадки не узгоджене. Втім, раніше у NASA зазначали, що зони посадки місячної місії Artemis III можуть бути обрані в районах, де висаджувалися екіпажі місячних модулів Apollo.

Таке рішення може бути прийнято, якщо буде вирішено, що посадка в районі Південного полюса на ранній стадії програми Artemis недостатньо безпечна.

Є сенс відправити людей туди, де вже сідали Apollo. Це може дати нам деякі нові наукові відомості – ми там знайдемо залишене обладнання. Та й в цілому це було б дуже символічно,
– сказав глава NASA Джим Брайденстайн.

Інші завдання Artemis

Також під час місії Artemis III планується стикування корабля Orion з місячною орбітальною платформою-шлюзом Gateway, яку збираються запустити в 2023 році. За цим послідує місія з поповнення запасів GLS-1 (Dragon XL буде також запущений на Falcon Heavy). Навколомісячному станція Gateway може бути використана для Артеміди III, Артеміди IV та інших місій.


Космічна станція Gateway (рендер) / Фото NASA

Відзначається, що агентство ще не прийняло рішення, чи слід використовувати Gateway під час перших запусків програми Artemis, але в будь-якому випадку в майбутньому станція "обросте" додатковими модулями, що дозволить проводити більш тривалі місячні місії, обіцяє NASA.


Астронавти на Місяці (ілюстративне зображення) / Фото NASA

Як повідомляється у прес-релізі агентства, запуск платформи-шлюзу націлений на поступове нарощування інфраструктури на поверхні супутника до кінця десятиліття.

Коли була анонсована програма NASA Artemis?

У травні 2019 NASA запустила місячну програму Artemis з основним завданням – висадкою на місячну поверхню в 2024 році своїх астронавтів.

Десятирічний план передбачає використання як приватних ракет-носіїв, космічних апаратів та модулів, так і розробок NASA (важку ракету Space Launch rocket – SLS Block 1B, космічний корабель Orion і орбітальну місячну базу Gateway) для поетапного виведення на орбіту Місяця великого обсягу корисного навантаження і декількох екіпажів.

Причому в ролі підрядників будуть задіяні як вже перевірені компанії, так і нові, які ще розкриють свій потенціал.

Скільки коштує програма Artemis

Приблизний бюджет місячної програми Artemis становить від 6 до 8 мільярдів доларів на рік до чинного бюджету NASA, який становить близько 20 мільярдів доларів.

Основна проблема – це вчасне й повне фінансування етапів програми, щоб терміни реалізації не були зірвані, а плановані завдання були виконані. Якщо навіть половина плану програми буде втілено в життя, то в 2024 році нас очікує висадка перших дослідників в цьому столітті в околицях південного полюса Місяця.

До теми NASA вибрало екіпажі для перших двох пілотованих запусків Starliner – космічного корабля Boeing

Кораблі Lockheed Martin

У вересні минулого року корпорація Lockheed Martin виграла контракт на будівництво космічних кораблів Orion, призначених для запусків до Місяця в рамках програми Artemis.

У NASA повідомили, що Lockheed Martin зобов'язалася побудувати мінімум шість або максимум 12 кораблів в період до 30 вересня 2030 року. Будівництво перших трьох кораблів Orion для місій Artemis 3-5 оцінюється в 2,7 мільярдів долрів. Ще три кораблі для місій Artemis 6-8, вартість яких складе 1,9 мільярдів доларів, NASA планувало замовити у 2022 році.

У березні 2019 року президент США Дональд Трамп зажадав від NASA "за будь-яку ціну" відправити американців на Місяць до 2024 року. Він пообіцяв виділити додаткові 1,6 мільярдів доларів бюджету агентства для освоєння Місяця й Марса, щоб Сполучені Штати змогли "повернутися в космос по-справжньому".