Сьогодні, 20 травня, відзначається Всесвітній День бджіл. Тому як ніколи актуально розповісти про технологію, здатну виявити та нейтралізувати загрози, що виникають перед популяцією.

Цікаво Українська компанія UA Dynamics створила ударно-розвідувальний безпілотник Punisher

Що відомо про винахід

Третина вироблених у світі харчових продуктів запилюється бджолами. За даними статистики, 71 відсоток врожаю – овочі, фрукти, насіння й горіхи – залежить від бджіл. Без них, зрозуміло, людство зіткнеться з катастрофічними проблемами. А науковці тим часом уже давно пророкують загибель цих найважливіших для сільського господарства комах-запилювачів.

У науковому середовищі це називається синдромом руйнування бджолиних сімей, коли робочі особини назавжди покидають вулики, залишаючи маток, запаси їжі та бджіл-годувальниць. У США в 2007-2013 роки середній рівень зимової втрати чисельності бджіл склав 30% при нормальному рівні 15%. Сьогодні цей показник уже понад 35%. За словами гендиректора і співзасновника Beewise Саара Сафри, коли цей показник досягне 50%, світ не зможе запобігти вимиранню цих комах.

  • Щоб нейтралізувати загрози, ізраїльтяни запропонували прототип розумного вулика Beehome.
  • Здалеку він швидше нагадує пересувну лабораторію, але з відповідною "начинкою".
  • Вулик обладнаний точними робототехнічними системами, комп'ютерним зором і штучним інтелектом.
  • Це дозволяє стежити за бджолами та їх потребами в реальному часі.
  • Приблизно те ж саме роблять бджолярі, але творці Beehome обіцяють, що їх пристрій справляється із завданнями швидше й ефективніше.

Розумний вулик Beehome
Розумний вулик Beehome / Фото Beewise

  • Розумний вулик моментально виявляє можливі загрози для бджолиної сім'ї – наприклад, наявність пестицидів або комах-шкідників.
  • Тоді пристрій негайно включає механізми захисту.
  • Він також запрограмований на те, щоб забезпечувати годування популяції в той час, коли природний корм для бджіл недоступний.
  • Є й захист від серйозних надзвичайних ситуацій, на зразок пожеж, повеней, навали азіатських ос або шершнів-убивць.

Наші результати говорять самі за себе. Beehome знижує смертність бджіл на 80 відсотків – з 35 відсотків втрат бджолиних сімей у полі до менше восьми відсотків, що призводить до підвищення врожайності не менше ніж на 50 відсотків. Beehome усуває приблизно 90 відсотків ручної праці в порівнянні з традиційними вуликами,
– каже Саар Сафра, Генеральний директор і співзасновник Beewise.

Дивіться короткий ролик-презентацію технології Beehome: відео англійською