Метеорологи вміють досить добре прогнозувати загальні погодні тенденції на наступні два-три дні. Проте глобальна зміна клімату призвела до збільшення кількості несподіваних та екстремальних погодних явищ, таких як грози, град, повені та урагани. Точне їх прогнозування хоча б за кілька годин може допомогти краще підготуватися.

Цікаво Штучний інтелект для пошуку ліків вигадав 40 тисяч варіантів хімічної зброї

Машина прогнозує погоду

  • Французькі вчені розробили три нейромережі, які можуть передбачати шторми, урагани та інші екстремальні погодні явища за шість годин до настання.
  • Алгоритми навчали за допомогою метеорологічних карт.
  • Три мережі були навчені на наборі даних, що містить 20 352 зображення високої роздільної здатності, зроблені з використанням радіолокаційної технології для території Франції в 2017-2018 роках.
  • Вчені оцінили продуктивність всіх трьох моделей в серії тестів, порівнявши точність прогнозів.
  • Вони виявили, що, хоча всі три моделі працюють добре, одна з них виявилася суперточною.

Найкраще із завданням впоралася модель машинного навчання U-Net. Вона вміє сегментувати величезні віртуальні карти, щоб їх потім аналізувати й складати прогнози, виявляючи закономірності в колосальному масиві даних. Ця система практично зі 100% точністю створювала конфігурацію "плями негоди" на карті й передбачала інтенсивність опадів.

Дослідники впевнені, що їх варіант архітектури U-Net в майбутньому допоможе не тільки владі вчасно підготуватися до катаклізмів, але й виявиться затребуваним у організаторів різних маштабних заходів на відкритому повітрі.