Річ у тім, що саме у Норвегії базується Kongsberg – одна з провідних оборонних компаній у світі. І саме вона займається розробкою та постачанням потрібної зараз Україні зброї. Мовиться якраз про ракетний комплекс NASAMS та протикорабельну ракету Naval Strike Missile (NSM). Про першу розповімо детальніше.

Не пропустіть Без GPS російські літаки та крилаті ракети стануть "дурнішими"

Чим цікавий NASAMS

Джерело: Defence Express

Свою повітряну оборону Норвегія розпочала оновлювати ще в 90-х. Країна вирішила не просто закупити сучасні зразки озброєння на той час, чи модифікувати старі – було прийнято рішення в кооперації з американською компанією Raytheon розробити нове рішення.

Базою послужила ефективна та перевірена ракета класу "повітря-повітря" AIM-120 AMRAAM. Вирішено було перетворити її в зенітну. Це доволі далекобійна ракета з високою енергетикою, яка у "повітряній" версії має дальність пуску від 70 до 180 км (в залежності від модифікації).

Kongsberg разом із Raytheon створили новий зенітний ракетний комплекс, який отримав назву Norwegian Advanced Surface-to-Air Missile System – NASAMS. Ракета отримала систему виявлення цілей та командний пункт.

На що здатен NASAMS

Характеристики ракетного комплексу

  • Дальність виявлення цілі: до 75 км за дальністю, до 40 км за висотою
  • Максимальна дальність знищення цілей: до 40 км за дальністю, до 20 км за висотою
  • Швидкість ракети: до 4 Махів
  • Вага бойової частини ракети: близько 20 кг
  • Орієнтовна вартість батареї: 64 мільйони доларів

Саме завдяки високим характеристикам та постійному оновленню цей ракетний комплекс став доволі популярним у світі.Найбільш передовою версією ракетного комплексу є система NASAMS-3, яка оснащується ракетами AMRAAM-ER з дальністю пуску до 40 кілометрів та висотою понад 20 кілометрів.

Виявленням цілей займається радар AN/MPQ-64 Sentinel. Він забезпечує огляд на відстані до 75 кілометрів з ефективністю до 40 кілометрів по відстані й висоті. Крім того, NASAMS може працювати й отримуючи данні від інших радарів та засобів виявлення цілей.


AN/MPQ-64 Sentinel / Фото dmitryshulgin

З такими характеристиками система NASAMS-3 здатна знищувати:

  • літаки;
  • вертольоти;
  • та балістичні цілі, які маневрують.

Це означає, що Українські військові озброєні цими комплексами, здатні відбивати атаки з повітря та знищувати серед іншого ворожі ракети "Искандер".

Разом з тим загальна вартість комплексу доволі висока. Одна батарея має приблизну вартість 64 мільйони доларів (станом на 2020 рік). До складу однієї батареї входить один центр керування, один радар та 2-3 пускових установки.

Система NASAMS: дивіться відео

Читайте на сайті Велика Британія зайнялася розробкою цифрового танка Challenger 3 через війну в Україні

Як зазначає портал Defence Express, для України питання ціни наразі не стоїть. Річ у тім, що ракети та радар для NASAMS виробляє американський Raytheon, а США зараз надають Україні максимальну підтримку. Більш критичним може бути час, який необхідний для навчання операторів цієї техніки.