Про це у своєму відеоблозі "Економіка майбутнього" розповів народний депутат Роман Семенуха.

Читайте також: На Київщині рейдери намолотили чужих соняшників на півтора мільйона гривень

Як зазначив Семенуха, серед різних схем протизаконного захоплення земельних ділянок можна виділити основні.

1. Найбільш розповсюджена схема називається "зміна власника". Використовуючи її, рейдери забирають підприємства, землю, вивозять дорогу техніку та обладнання, привласнюють врожай.

Працює схема наступним чином: фермер укладає договір на обробку не витребуваної державної землі, розпорядниками якої є районні держадміністрації. Потім рейдери та їхні покровителі у високих кабінетах, чекають, поки підприємство збере врожай, потім швидко оформлюють право власності на ділянку. А далі з’являються на підприємстві, вимагаючи віддати їм не тільки землю, але й урожай із неї,
– сказав нардеп.

2. Інша схема має умовну назву "земля атовцям". Умовно маємо керівника спілки АТО в кожному місті. Припустимо, що до нього звертаються представники місцевої влади або філії Держгеокадастру з пропозицією для виділення землі для атовців. І поки ветерани чекають на землі в одному селі, її видають атовцям з іншого району чи навіть області, знаючи наперед, що обробляти її власноруч вони не будуть. Після цього зацікавлені особи скуповують ділянки у військових фактично за безцінь.

3. Схема "я тут закон". Працює зв'язка: місцева прокуратура, поліція і влада. Відомі випадки, коли шляхом залякування фермерів, прикриваючись фіктивними "законодавчими новелами", представники правоохоронних органів забирали врожай, ніби-то на користь сільради, а потім вивозили до стороннього підприємства-зберігача. Збирали 100 тонн, офіційно через сільраду продавали – п’ять, решту розкрадали.

4. Схема "аукціони для своїх". Головний її втілювач знову Держгеокадастр. Коли ділянкою зацікавлена певна особа, під неї проводиться штучний аукціон зі штучною конкуренцією. Виграє в таких аукціонах підставна наперед відома особа, яка і передає в подальшому землі початковим зацікавленим особам.

За словами Семенухи, випадки рейдерства тільки за рік обчислюються сотнями, а винуватців притягують одиниці. За минулий рік, наприклад, до суду направлено справи лише 10 державних реєстраторів, вироки за перевищення повноважень ухвалені трьом.

Відео повного випуску відеоблогу "Економіка майбутнього" з Романом Семенухою за 27 вересня 2018