Нещодавні дослідження показують, що під час тектонічної активності відбувається не лише вивільнення енергії у вигляді сейсмічних хвиль, а й утворення газоподібного водню – потенційного джерела чистої енергії. Про це пише 24 Канал із посиланням на ecoticias.com.

Дивіться також Вчені створили акумулятор, який можна зігнути і розтягнути

Земля виробляє водень сама

Це ставить землетруси в нове світло: не лише як стихійні лиха, а й як природні генератори молекулярного водню.

Суть явища полягає в тому, що коли гірські породи – насамперед п’єзоелектричні мінерали, як-от кварц – зазнають сильного тиску й деформацій, вони запускають п'єзоелектрохімічні реакції. У присутності води це призводить до розщеплення її молекул і вивільнення водню.

Раніше ці ефекти вивчали переважно в лабораторних умовах, але нові спостереження підтверджують, що подібні процеси дійсно відбуваються в земній корі – особливо вздовж активних розломів, де зміщення плит формує численні тріщини.

Таким чином, Земля буквально виробляє водень сама – у зонах високої тектонічної напруги, де є вода й відповідні мінерали. Цей природний, так званий "тектонічний" водень може накопичуватись у підземних пастках і з часом формувати значні поклади, які можуть стати об'єктом промислового інтересу.


Подекуди є водневі родовища / Фото Pexels

У деяких регіонах світу вже розпочато розвідку таких водневих родовищ. Якщо технології дозволять ефективно вловлювати та зберігати цей природний газ, це може стати проривом у сфері екологічно чистої енергетики, оскільки тектонічний водень – це джерело, яке не потребує викидів CO2 і може генеруватися постійно, без участі людини.

Це відкриття також має значення для науки про життя: глибокі екосистеми в надрах Землі використовують водень як джерело енергії, а отже, ця молекула може бути ще й ключем до розуміння життя в екстремальних умовах – як на Землі, так і, можливо, за її межами.

Ніжинська громада заощадила 7,5 мільйона гривень у першому кварталі 2025 року завдяки використанню сонячних панелей. Сонячні панелі дозволили громадам заощадити значні суми на тепловій енергії, газі, електроенергії та водозабезпеченні.