Це з’ясували журналісти програми "Схеми" (спільний проект Радіо Свобода та каналу "UA:Перший").

Зниклий етюд митця "Вид на острів мертвих" став єдиною картиною, яку у 2015 році внесли у каталог культурних цінностей, що зникли з державних музеїв. За словами музейних фахівців, коли зниклі культурні цінності вносять до такого каталогу, це сприяє їхньому пошуку та ідентифікації. Відсутність картини Пузиркова помітила дирекція художніх виставок України. Етюд вдова художника Майя Пузиркова оцінила у кілька тисяч доларів. І коли їй повідомили, що картини нема, не змогла у це повірити

Ну як вона могла зникнути? Звідки вона зникнула? Якесь беззаконня! Цей етюд закупило Міністерство культури,
– розповіла вона телефоном журналісту програми "Схеми".

Іншу картину Віктора Пузиркова "Попереду мир" на запит "Схем" також не змогли відшукати у заповіднику "Переяслав". За документами, її передали до цього музею ще в середині 1980 років від дирекції художніх виставок. Відсутність картини прокоментував нинішній директор Національного заповідника "Переяслав" Олексій Лукашевич.

Читайте також: Які картини відомих художників прикрашають кабінет Гройсмана

"Ця картина була передана Дирекцією художніх виставок у заповідник "Переяслав", але водночас в Переяслав вона могла просто не доїхати", – зазначив Олексій Лукашевич.

Головна зберігачка цього ж заповідника Катерина Прокопенко припускає, що "вона могла бути забрана в Москву, оскільки є запис колишнього головного зберігача: "Забрано в Москву". Як вдалося з’ясувати "Схемам", кількома роками пізніше ця картина виставлялася в Національному художньому музеї і, за документами, була записана саме за Переяславським заповідником. За словами директора цієї установи, за роки незалежності заповідник "Переяслав" не провів жодної звірки, чи усі культурні цінності є у них на місці.

Ще одна картина Пузиркова, яка виявилася зниклою з музею, називається "Вони боролися за Батьківщину". За документами, вона мала б бути у Хмельницькому обласному краєзнавчому музеї.

Та, як з’ясувалося, у музеї цю картину не виявили ще у 1990 роках. Але до правоохоронних органів про крадіжку досі не повідомили.

Явної крадіжки не було. Не було підстав, щоб передавати цю картину в розшук через міліцію. Я так, наприклад, вважаю,
– пояснила нестачу твору мистецтва директорка музею Олена Брицька.

Разом із картиною Віктора Пузиркова "Вони боролися за Батьківщину" під час звірки 2008 року у Хмельницькому обласному краєзнавчому музеї не знайшли ще 57 культурних цінностей. Серед зниклого мистецтва – картини місцевого художника Сандлера, художників Артамонова, Васецького. Жодна із них не потрапила до каталогу культурних цінностей, які вважаються зниклими з державних музеїв. І про ці випадки правоохоронцям також не повідомили.

Читайте також: Захоплення одеських пляжів: завдяки кому на узбережжі виростають розкішні вілли та готелі

Збірку зниклих цінностей Міністерство культури складає на підставі інформації, яку надають управління культури обласних адміністрацій. Але в Україні досі не створений Єдиний електронний реєстр культурних цінностей країни, з якого можна було б дізнатися про абсолютно все культурне надбання, яке є в українських музеях. Міністерство культури не володіє усією необхідною інформацією про усі твори мистецтва, які є в державних музеях.

"Ми ж іноді з вами чуємо, що в запасниках відкрито було випадково якусь музейну цінність, яку ми ще не раніше бачили. Далеко не завжди сам заклад навіть знає, де у нього в фондах що є", – каже держсекретар Міністерства культури Ростислав Карандеєв.