Про це йдеться у спецрепортажі програми "Схеми" (спільного проекту Радіо Свобода та каналу "UA:Перший").

Передача картин з українських музеїв для експонування у закритих кабінетах урядовців досі звична практика для України. Сотні картин замість того, аби експонуватися в музеях, залишаються висіти у Будинку уряду та Адміністрації Президента.

Так на рідкісній фотокартці із кабінету Президента України Петра Порошенка, зробленій речником АП Святославом Цеголком, журналісти впізнали картину художника Сергія Васильківського "Околиці кам'яної балки". Її оціночна вартість під час передачі в Адміністрацію становила 20 тисяч доларів. Витвір мистецтва було взято "на тимчасове зберігання з метою експонування" із Національного художнього музею України.

Читайте також: Як підлеглі Гелетея були замість лакеїв та охоронців: резонансне розслідування

Інша установа – дирекція художніх виставок України – передала до Державного управління справами 121 картину, серед них: Романишин М.М. "Дощовий ранок" (вартістю 800 тисяч гривень), "Ялинки освітлені сонцем" (800 тисяч гривень), Пузирьков В.Г. "Ранок на березі моря" (600 тисяч гривень), Григор’єв С.О. "Озерна осінь" (400 тисяч гривень), "Останні дні осені" (400 тисяч гривень).

Також журналісти встановили, що у кабінеті прем’єр-міністра Володимира Гройсмана висять три картини Національного художнього музею України загальною вартістю у понад 6,5 мільйона гривень. Серед них – робота Сергія Васильківського "Коропов хутiр. Козача гора. Зміїв" вартістю 2,8 мільйона гривень та дві картини Володимира Орловського "Село" (2,8 мільйона гривень) і "Сiножать" (961 тисяча гривень).

Картини українських живописців, що прикрашають зараз кабінет прем’єра – останні і водночас найдорожчі роботи, які Національний художній музей залишив уряду для експонування після скандалу з кількома іншими художніми творами, що були надані Кабміну для експозиції, але зникли. Так, зокрема, сталося з картинами Миколи Глущенка "Село біля річки" та "Дніпровські далі". Музейників упродовж кількох років не пускали до урядової будівлі на щорічну перевірку наявності цих картин, а згодом замість оригіналів Кабмін повернув музею підробки. Поліція поновила розслідування цієї справи після звернення журналістів "Схем".

Читайте також: Захоплення одеських пляжів: завдяки кому на узбережжі виростають розкішні вілли та готелі

Також у Кабінеті Міністрів залишається низка творів мистецтва, переданих на тимчасове зберігання до кабінетів чиновників від дирекції художніх виставок. Так, за перелікок там висять картини Глущенка М.П. "Сонце на морі", Григор’єва С.О. "Біля кошари", Захарова Ф.З. "Троянди" ( оцінені за документами по 100 тисяч гривень кожна), Шишка С.Ф. "Київська весна", "Пейзаж з Русанівкою" та "Півонії" ( оцінені кожна у 150 тисяч гривень), Чеканюка В.А. "Богданові діти" ( оцінена у 200 тисяч гривень). Загалом, за документами цьогорічного договору, у Кабміні висять картини, передані від дирекції художніх виставок, на суму 5 мільйонів 685 тисяч гривень.

Рішення про передавання картин з музеїв до закритих кабінетів урядників було мотивовано бажанням "створити певну атмосферу естетики", розповів держсекретар Міністерства культури Ростислав Карандеєв.

"Було прийнято таке рішення, що частина предметів державного музейного фонду, які не експонуються, можуть бути передані до органів державної влади України з метою зберігання, розміщення в кабінетах керівників, залах офіційних зустрічей тощо для того, аби створювати певну атмосферу естетики і, відповідно, наповнювати аурою ті простори, про які ви запитали", – зауважив державний секретар Міністерства культури Ростислав Карандеєв.