Про причини та наслідки такого рішення Росії розповіли гості студії Телеканалу новин "24" – Голова правління благодійного фонду "Майдан закордонних справ" Богдан Яременко, надзвичайний та повноважний посол України Володимир Василенко та російський журналіст і військовий експерт Павло Фельгенгауер.

Блокування трибуналу

Яременко: те, що Росія заблокує відповідне рішення, було очевидним, вона заявляла про це і раніше. Росія намагається уникнути відповідальності за розв'язану війну в Україні і за знищення літака.

Наразі не так активно коментують дії Росії, як те, що вона погана – ми і так це знаємо.

Яременко: важливо досягнути створення суду чистим правовим шляхом. Росія й надалі вставлятиме палки в колеса і не буде виконувати рішення, які будуть прийняті проти неї.

Василенко: у цьому блокуванні повністю проявилося лицемірство російської дипломатії. Оскільки в момент, коли стало відомо про знищення літака – російські ЗМІ вже наголошували на тому, що літак був збитий українською ракетою. Якщо вони так переконані, що це була саме українська ракета, то чому вони так не хочуть створення трибуналу? Тобто факт відмови непрямим чином вказує на те, ракета якої держави була застосована аби знищити літак.

Василенко: справа про знищення літака може бути предметом розгляду Міжнародним кримінальним судом, якби українська влада до нього звернулась.

Нинішня українська влада не хоче захищати українців.

Василенко: мене дивує і обурює, що журналістська спільнота України розглядає лише цей окремий випадок. Але збройна агресія Росії проти України триває. І щодня російські військові та найманці, яких фінансує Росія, вчиняють військові злочини. Але журналісти лише констатують факти.

Незалежне розслідування

Яременко: для розслідування цієї справи необхідно мати політичну волю, послідовність і терпіння. Адже навіть якщо подібні випадки доходять до суду, то їхній розгляд може тривати роками. Мало створити суд, необхідно зробити його рішення обов'язковим для всіх країн. І якщо навіть якась держава відмовиться виконувати рішення, потрібні механізми впливу на цю державу.

Фельгенгауер: майже половина росіян вважає, що літак збили українські військові. 41% вважає. що винним є київське керівництво. 17% вважають, що це все справа рук Америки. І лише 2% вважають, що це зробила Росія. але майже всі росіяни підтримують ідею створення трибуналу, адже переконані у правоті РФ.

Але пропагандистська машина Росії буде працювати над тим, аби переконати росіян, що трибунал – це просто "судилище", де хочуть визнати винною Росію за будь-яких умов.

Фельгенгауер: Але Росія ніколи не визнає свою вину, аж поки зберігається нинішній режим влади.