Росіяни можуть змінитися ментально лише в одному випадку

Зрозуміло, що час лікує рани. Зрозуміло, що могили та окопи заростають травою. Зрозуміло, що з десятиліттями пам'ять слабшає і ненависть стає не такою яскравою.

Читайте також Запрошення до капітуляції: чи справді Путін готовий до переговорів

Але головна причина відновлення людських та державних взаємин полягає у ментальних змінах мільйонів жителів цих країн, у прогресі їхнього політичного устрою, у зміні цілей, завдань, методів їх вирішення, в іншій моральній парадигмі, яка стала природною для суспільства. Мир та взаємна повага – це гіркий досвід, мудрість та розуміння, що війна проблеми не вирішує, а створює. На століття.

Розглядаючи наші майбутні взаємини з сусідом, я все частіше приходжу до слова "незворотність".

Зрозуміло, що в цьому житті нічого не буває "назавжди", але для того, щоб "назавжди" не трапилося, потрібні глибинні зміни в суспільстві. Ні на мить не можу уявити, з чого раптом російський глибинний народ зміниться ментально і психологічно.

Точніше, можу – військові поразки, як у випадку з німцями, протвережують на століття, але для цього вони мають бути розгромними. Варіант: повбивали один одного і розійшлися миром – не працює.

Росія чудово існує у своїй ментальній недорозвиненості. Її мешканцям не потрібні свободи, демократія, справедливість та мир. Їм зручно там, де вони зараз – приблизно в кінці 19 – початку 20 століття: не вибравшись з ментального кріпацтва, скуштувавши примітивної індустріалізації й вважаючи, що все на світі вирішує кількість гармат. Плюс, схильність до фашизму та монархії, як форм правління.

Українське суспільство має стати іншим для виживання з сусідом

Варіанту замирення на кшталт Франції – Німеччини точно чекати не доведеться. Для кількох поколінь українців, щонайменше на наступні 75 – 100 років, Росія буде об'єктом недовіри, ненависті та джерелом небезпеки у всіх своїх проявах. Північна та Південна Корея – це більш правдоподібний варіант.

Цікаво Улітку ситуація на фронті і міжнародній арені для України зміниться

Це буде величезною ментальною проблемою для українського суспільства, головним гальмом для гуманізації та розвитку системи світових цінностей усередині країни. Нам треба звикати до думки, що для виживання ми маємо створити мілітарне суспільство, яке готове будь-якої миті взяти в руки зброю і відбити удар. Як це робить Ізраїль.

В принципі, тепер у нас багато треба будувати за прикладом Ізраїлю – від повітряного "залізного щита" та військової промисловості сучасного рівня, закритої у підземні приміщення, до демократії у гранично мілітаризованому суспільстві.

Незворотність. Росія ніколи не стане іншою і ніколи не перетвориться на доброго сусіда. Їй не потрібно це. Змінюватися потрібно нам, інакше рано чи пізно людожери до нас доберуться. А не хотілося б.