Мало хто здогадується, що він там взагалі був — бо на його існування не вказує абсолютно ніщо. А свого часу монастир був визначним центром релігійного і політичного життя України. Святиня часто переходила з рук в руки, з конфесій в конфесію.

У найвіддаленішому кутку екс-резиденції президента-втікача ніщо не вказує на існування монастиря, котрий знаходився між двох гір, а тому звався Межигірським. Хіба що ці фотографії.

Керівники незалежної України тут не селились. Натомість Янукович обрав найвіддаленіший від святині кінець держдачі. А на місці монастирського кладовища влаштував вертолітний майданчик. Єдине, що лишилося від монастиря — знаходиться за межами резиденції.

Про відродження монастиря почали говорити після втечі Януковича. У липні таке рішення схвалив Синод української православної церкви. Поки ж тут облаштували невеличку капличку. Ідею відродження монастиря підтримують і в діаспорі. Уже почали збирати кошти.

Попередньо буде кошторис 18 млн доларів. Найбільш активна діаспора — канадська. Вони хочуть, аби монастир належав греко-католицькій церкві. Тобто, якась частина буде УПЦ КП, якась — УГКЦ. Ну і Московський патріархат претендує,
— представник Українського відділення фонду ЮНЕСКО Олексій Рижков.

Читайте також: ЮНЕСКО закликає українську владу вирішити проблеми Межигір’я

Чимало істориків припускають, що тут, у таємничих печерах, може бути і бібліотека Ярослава Мудрого. Проте, невизначений статус Межигір'я гальмує втілення всіх цих ідей. Через підставні фірми Януковича екс-резиденція досі не перейшла у державну власність.

Автор — Олександра Ревуцька.