Українські паспорти влада активно почала роздавати після Революції Гідності. Аби реформувати систему, в уряд запросили міністрів-іноземців. Одними з перших, в грудні 2014 року громадянство отримали американка Наталія Яресько (екс-міністр фінансів), литовець Айварас Абромавічус (екс-міністр економіки) та грузин Олександр Квіташвілі (екс-міністр охорони здоров'я)

Тоді ж українські паспорти дали двом грузинкам – Еці Згуладзе та Хатії Деканоїдзе, яким довірили реформу поліції. Згодом громадянство отримали Давид Сакварелідзе (екс-заступник генпрокурора), Михайло Саакашвілі (екс-глава Одеської обладміністрації) та Гізо Углава (перший заступник директора НАБУ). Він, до слова, єдиний, хто залишився нині у владі.

Читайте також: Якщо Саакашвілі посадять, Порошенко стане катом, – експерт

Загалом за три останніх роки українське громадянство отримали більш ніж три тисячі громадян. Окрім реформаторів, паспорти від Порошенко отримали втікачі кремлівського режиму. Серед них – російська опозиціонерка Марія Гайдар, журналіст Матвій Ганапольський та екс-депутат російської держдуми Денис Вороненков, якого застрелили в центрі Києва за кілька місяців по тому.

Денис Вороненко був одним з головних свідків у справі Януковича, тож українцем став доволі легко і швидко. Тепер влада так само швидко забирає громадянство, як пояснив політолог Олександр Солонтай. Він називає це одним із методів політичної розправи.

На жаль, це стає тенденцією. Свідчить це про вибірковість такого підходу. У нас політики, коли їм подобаються певні люди, то вони їх залучають. А коли вони перестають їм подобатися – вони їх виганяють,
– зазначив політичний експерт Олександр Солонтай.

Так сталося і з командою Саакашвілі. Кілька місяців тому Порошенко позбавив громадянства соратника екс-губернатора одеської обладміністрації – Олександра Боровика. Ніби через те, що він відмовився здавати німецький паспорт. Сам Боровик досі не розуміє, за що у нього забрали український документ, і намагається через суди відновити його.

Читайте також: Скільки українців за півроку змінили громадянство на російське: вражаюча цифра

"Дії президента показують, що в нас поки що немає демократичної країни. Це видно через те, що в нас немає правосуддя. Ми не маємо правової лінії, яка могла б захисти людей проти дій системи", – пояснив екс-депутат Одеської міської Олександр Боровик.

До слова, без громадянства залишився і сам Саакашвілі. Ще зовсім недавно, його запрошували в Україну, як друга, а тепер виганяють, як ворога. Наступним на черзі може стати ще один його соратник – Давід Сакваралідзе. Днями він написав на своїй сторінці у фейсбуці, що Президент хоче забрати у нього паспорт заднім числом і не пустити в Україну. Однак Сакваралідзе це не зупинило. І сьогодні вночі він повернувся до Києва.