Читайте також: Хімвикиди в Армянську: на межі з Кримом отруїлися українські прикордонники

Як повідомляють блогери, чимало жителів Армянська отримали захворювання дихальних шляхів – пневмонію, опік слизових оболонок носа та рота. Наступними стадіями можуть стати набряк легень та смерть. Частими стали випадки втрати свідомості, принаймні, серед тих пацієнтів, що були госпіталізовані. А таких чимало – лікарні буквально переповнені.

Зазначимо, що завод "Титанові інвестиції" виробляє діоксид титану, який використовують при виготовленні товарів лакофарбової галузі, віконного пластику, предметів побуту, деталей автомобілів, машин і техніки, а також каучуку, лінолеуму, паперу, картону та шпалер.

Що каже окупаційна влада Криму?

Стривожені місцеві жителі звинуватили окупаційну владу в замовчуванні ситуації, адже про інцидент їм ніхто не повідомляв. Тож невдовзі окупантам таки довелося прокоментувати ситуацію із викидом. Як заявив незаконний "глава Криму" Сергій Аксьонов, ймовірним джерелом забруднюючих речовин в атмосфері є викиди на місцевому хімічному заводі – філії ТОВ "Титанові інвестиції".

Читайте також: "Стався викид невідомої речовини": окупанти прокоментували нове екологічне лихо у Криму

Згодом так званий "віце-прем'єр Криму" Ігора Михайличенко заявив, що попередньою причиною появи нальоту на металевих предметах в Армянську є викид шкідливої ​​речовини на хімічному заводі, який був спровокований сильною спекою і посухою. Так, відбулося випаровування вмісту кислотонакопичувача, використовуваного філією "Титанові інвестиції". Михайличенко також заявив, що керівництво заводу можуть притягнути до адміністративної відповідальності за недотримання екологічних вимог під час поводження з промисловими відходами.

У свою чергу Росспоживнагляд запевняв, що загрози для здоров’я людей немає, проте згодом запустив гарячу телефонну лінію у зв'язку з екологічною ситуацією на півночі Криму, а також випустив рекомендації на випадок подібних подій. Так, рекомендовано обмежити перебування на відкритому повітрі, зачинити вікна і двері, захищати органи дихання ватно-марлевими вологими пов'язками, митися і купатися з рясним проточним водовикористанням.

4 вересня окупаційна влада розпочала евакуацію всіх дітей з Армянська, а завод "Титанові інвестиції" закрили на 2 тижні.

Читайте також: "Наче в Чорнобилі": у мережі показали, як із Армянська "вивозять" дітей

Армянськ хімвикиди евакуація діти
Евакуація дітей з Армянська

Цього ж дня окупаційна влада Криму зізналася про "незначне" збільшення звернень жителів Армянська до лікарень. Ці звернення здебільшого стосувалися шкірних проявів та на слизових оболонках. Були поставлені діагнози "алергічний кон'юнктивіт", "фарингіти" та інше.

Чи є загроза для материкової України?

Викиди в Армянську таки шкідливі, заявив постійний представник Президента України в Криму Борис Бабін. За його словами, окрім заводу "Титанові інвестиції", шкідливі речовини викидають і содовий та бромний заводи у Красноперекопську. За його словами, від екологічних проблем, які виникли внаслідок незаконної діяльності підприємств на півночі окупованого півострова, страждають не тільки жителі Армянська, а й Херсонщини. В деяких селах ситуація критична.

Читайте також: Екологічне лихо в Криму: які регіони материкової України страждають від викидів

Відтак, Україна провела відповідні дослідження та 3 вересня стало відомо, що через викид небезпечних речовин на заводі "Титанові інвестиції" перевищення вмісту токсичних речовин зафіксували на території Херсонської області, у населених пунктах Каланчак, деяких населених пунктах Чаплинського та Каланчацького районів. Найбільше потерпають від цих викидів саме Армянськ, Красноперекопськ та інші населені пункти окупованого Криму. Підтвердилася й версія того, що окупанти у Криму, потерпаючи від нестачі прісної води, розпочали викачування її зі свердловини.

При цьому в Держприкордонслужбі запевнили, що ситуація в Армянську не загрожує жителям материкової частини України.

На території кримського "Титану" могли зберігатися бойові отруйні речовини російської армії або могло бути якесь тестування цих бойових отруйних речовин,
– заявив голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.

Зазначимо, що Офіс Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини передав інформацію про викиди шкідливих речовин в районі Армянська в ООН, ОБСЄ, ВООЗ і Міжнародний комітет Червоного Хреста.

Чи є жертви і постраждалі від хімвикиду в Армянську?

На щастя, внаслідок хімвикиду ніхто не загинув. Проте, окрім жителів окупованого Криму, які масово звертаються до медиків зі скаргами на здоров’я через ситуацію в Армянську, з’явилися постраждалі і серед українських прикордонників на адмінмежі з півостровом.

Так, 4 вересня українським прикордонникам видали засоби спеціального захисту у зв’язку з викидами заводу "Кримський титан". А вже 5 вересня прикордонники почали скаржитися на запаморочення, нудоту, головний біль. Ці симптоми вдавалося зняти вісля відповідних медичних консультацій та прийому ліків. Таких людей замінюють на службі, дають їм можливість відпочити і ретельно обстежують.

Як виглядають наслідки викиду в Армянську?

У мережі опублікували відео з кислотовідстійника заводу "Кримський Титан". На кадрах видно масштаби та наслідки викиду хімічної речовини. На відео блогер зазначає, що ґрунт сильно висох, а трава стала бурого кольору. На місці також спостерігається рекордно високий рівень сірки, яка раніше не виділялася в таких обсягах.

Дивіться відео про ситуацію в Армянську: