У дослідженні земельної корупції ми виділили три блоки через які держбюджет недоотримує найбільше грошей. 1 мільярд гривень – приблизно стільки лише на найпростішій схемі. Вона бере початок ще з 90-х, коли землю тільки почали здавати в оренду. Через неврегульованість ринку, землю брали без торгів та аукціонів і під смішні 1-2% від нормативно-грошової оцінки. Договори вкладали на 49 років

Поки питання врегулювали, в такій оренді опинилась половина всіх державних земель. Тепер Україна пожинає плоди і щороку недоотримує близько мільярда гривень податків. Довести, що це - корупція, і анулювати вже укладені договори, майже неможливо, адже закон не має зворотньої дії. Тому швидкі й метикуваті "земельні магнати" отримують надприбутки.

Друга за популярністю земельна схема полягає у самозахопленні. Загадковим чином, нечисті на руку ділки посягають лише на землі державної власності, які чиновники приховують від порядних орендарів. Не допускати таке свавілля мали б працівники Держгеокадастру. Та насправді, інспектори і чиновники місцевих адміністрацій зацікавленні, щоб за орендну таких ділянок їм платили у конверті – а не в казну.

Читайте також: Земельний конфлікт на Вінниччині: колишній голова райради намагається відібрати ділянку

Життєздатність цієї схеми забезпечують старі кадастрові карти. Які в електронний варіант перенесені лише на 70%. При чому в решту 30% "невідцифрованих" земель чомусь потрапили саме державні.

У третій схемі задіяні ті самі посадовці. Тільки вона стосується виділення землі для ведення особистого селянського господарства. Це ті самі 2 гектари на які за законом може претендувати кожен українець. Проте користуються ними – все ті ж ділки. Працює це так: якщо земля відноситься до сільської чи селищної ради то і розпоряджається нею – місцевий орган самоврядування. Формально її виділяють депутати, але вирішальну роль відіграє саме сільський чи селищний голова.

Якщо ж земельна ділянка відноситься до району, то хто буде господарем, а хто так і лишиться – претендентом, силою одного підпису вирішує керівник обласного Держгеокадастру. Цим і користуються ділки. Вони знаходять соціально незахищених людей, оформляють на них ті самі "2 гектари", а потім зібрані поля – перепродають в одні руки.

Коли громадянин сам подає заяву в нього одразу виникають складності, що землі нема, не вистачає, немає технічної документації і т.д. А коли знаходиться підприємець, який за тебе всі справи повирішує, то в принципі для них земля знаходиться,
– розповів аграрний експерт Роман Граб.

Особливо великих масштабів ця схема набрала, коли давати землю почали АТОвцям. За три роки війни наділи отримали близько 100 тисяч вояків. Обробітком же займаються – одиниці.

Читайте також: Ветеранам АТО з Київщини виділили землю просто на смітнику, – Тимчук

Не дивлячись на мораторій на продаж землі. Чорний ринок в Україні процвітає. В середньому 1 гектар оцінюють в одну тисячу доларів. Таке капіталовкладення окуповується за один – три роки, а особливо якщо держава не помічає цих оборудок.

Те що питання купівлі-продажу землі вже перезріло – визнає – принаймні публічно – навіть Президент.

Я маю зважувати на громадську думку і наразі, нажаль, її сформували популісти. Я не збираюся витискувати з ВР земельну реформу, не буду цього робити, але прошу ухвалити хоча б усно, в умі, хоча б в серці, політичне рішення на її користь,
– заявив Президент України Петро Порошенко.

Регульований ринок знищить тіньові оборудки, позбавить впливу посадовців і звузить до мінімуму корупційну нішу. Та через політичні ігри на оперативні зміни годі сподіватись.