Архів
Курси валют
Погода
   youtube @24
   Loading...
   google @24
   RSS СТРІЧКА
   Загальний RSS

   Топ новини

   Відео новини

   Життя без готівки, або Як боротися з "вкладами" в трилітрових банках

   2475 Читать новость на русском
   Купатися в готівці — не сучасно / hovrashok.com.ua

   У Національному банку України визначили впровадження безготівкових розрахунків пріоритетним завданням. Тут його вважають одним з основних стратегічних напрямків розвитку банківської системи України. Яким чином і методами це робитимуть, і які преференції від того отримають українці, бізнес і економіка — з'ясували журналісти сайту "24".

   НБУ презентував проект Cashless Economy, що охоплює цілий ряд амбітних цілей, які ставить перед собою НБУ. Головне завдання – зменшити кількість готівки в нашій країні.

   За даними Національного банку України, за минулий рік понад половину доходів, а саме 58%, населення отримало у безготівковій формі. Проте лише 18% витрат проводилися безготівково. Це свідчить, що більшість українців, навіть отримуючи доходи на платіжну картку, звикла знімати їх готівкою у банкоматах. Такий підхід – відставання від сучасних світових тенденцій, вважають і в НБУ, і в професійному середовищі. Як приклад "відсталості", голова НБУ Валерія Гонтарева привела вражаючу кількість готівки, яку задекларували нардепи і міністри у своїх деклараціях – цивілізовані чиновники та інші державні керівники у всьому світі зберігають гроші на банківських рахунках. Є й інші фінансові механізми. Але у трилітрових банках кошти точно ніхто не закопує.

   Чому безготівка краща готівки

   Звичайно, у випадку з готівкою в е-деклараціях можновладців чимало питань виникає не тільки з точки зору фінансової грамотності, а ще й в аспекті законності набуття цих грошей. Менше з тим, аргументами "за" безготівковий розрахунок виступають:

   - прозорість – покласти на банківських рахунок (а отже і використати) "брудні" гроші важче,
   - безпека – вкрасти віртуальні гроші складніше, ніж кеш;
   - простота процедури – відслідкувати будь-які операції в безготівкових системах простіше, ніж готівкові.

   Для чесних підприємців і громадян вибір очевидний. Але існують свої "але", чому українці більше довіряють готівці.

   Проблеми безготівкового розрахунку в Україні

   У НБУ визнають – кількість готівки у країні залежить від багатьох факторів: рівня розвитку економіки та безготівкових платежів, від частки тіньового сектору, а також – від проникнення термінальної мережі, культури, грамотності населення та мотивації. В Україні низький рівень проникнення безготівкових розрахунків, у нас високий показник співвідношення готівкової маси до ВВП (14,6 % у 2015 р.).

   Високий рівень тіньової економіки в країні та низький рівень довіри до банків забезпечує попит на готівку, а високий рівень готівки в обороті гальмує ріст економіки, знижує рівень прозорості та затримує активний розвиток сучасних сервісів та технологій. Разом з тим, у нас інфраструктура менш розвинута, ніж в країнах Європи: в Україні високе проникнення банкоматів, проте за іншими показниками (мережа POS-терміналів, кількість безготівкових операцій серед населення) країна суттєво відстає. До всього – встановлені розміри лімітів готівкових розрахунків значно перевищують європейські норми. А для платіжних карток, що використовується для виплати заробітної плати, застосовуються тарифи, за якими стягується комісія за зарахування коштів (тобто плата за обслуговування картки покладається на працедавця), а держатель знімає готівку у мережі банкоматів безкоштовно. Отже, безкоштовна конвертація, помножена на недостатній розвиток інфраструктури підштовхує користувачів переводити гроші в готівкову форму.

   Саме для подолання цих проблем і розробили проект Cashless Economy, прописавши в ньому "дорожню карту" – як сприяти безготівковим розрахункам.

   Які зміни внесе Cashless Economy

   Пріоритетні дії, прописані НБУ, залучать усіх учасників розрахунків: клієнтів-громадян, бізнес і уряд (державу). Впроваджуватимуть, зокрема, наступне:

   - створення умов для швидких та зручних розрахунків у безготівковій формі;
   - розвиток альтернативних способів розрахунків (мобільні платежі, системи інтернет-розрахунків тощо);
   - створення умов для вільного доступу систем он-лайн інтернет-розрахунків (PayPal, Google wallet, Apple pay);
   - введення віддаленої ідентифікації та верифікації клієнта (в т.ч. BankID, ЕЦП);
   - закріплення на законодавчому рівні норми щодо максимізації здійснення виплати заробітної плати за допомогою платіжних карток;
   - покладення на власника (карткового) рахунку витрат за отримання грошей в готівковій формі та оплата комісійних витрат;
   - фінансову мотивацію: знижки, бонуси, надання додаткових сервісів при безготівкових розрахунках;
   - всі соціальні виплати та пенсії через безготівкові канали;
   - виплату податкового кредиту для фізичних осіб виключно у безготівковій формі;
   - забезпечення прийняття оплати у безготівковій формі в усіх точках продажу (включаючи альтернативні канали оплати);
   - елементи контролю за прийняття оплат у безготівковій формі торговцями;
   - поєднання функції фіскалізації та прийому безготівкової оплати в одному пристрої, в тому числі пристрої загального вжитку;
   - розвиток технологій: contactless, e-commerce, P2P, NFC/НСЕ.

   "Першочерговими напрямками для впровадження cashless є повсякденні операції – це оплата транспорту, комунальних послуг, переведення всіх державних виплат, насамперед пенсій та стипендій, у безготівкову форму", – наголосила Гонтарева.

   Вигоди для всіх

   Розвиток безготівкової економіки буде вигідним для усіх учасників грошових відносин, переконані в НБУ.

   Для держави це: підвищення бази оподаткування від прозорого ведення бізнесу; зниження обсягів тіньової економіки та декриміналізація; скорочення витрат на обслуговування грошового обігу, друк банкнот тощо; безготівкові кошти знаходяться в економіці ; монетизації пільг – оплата по факту використання.

   Бізнес отримає: збільшення середнього чеку за кожною операцією; підвищення захисту від шахрайських дій (пограбування, підроблення банкнот і т.д.); скорочення операційних затрат (на послуги з інкасації, касирів тощо); розширення клієнтської бази за рахунок додаткових переваг, акцій (crosssales, co-brand, cash-back, rewards); зростання комісійного доходу, ліквідності ; зниження ризиків.

   Громадяни матимуть: підвищення захисту від шахрайських дій (пограбування, підроблення банкнот і т.д.); зручність у використанні; доступ до додаткових сервісів та можливостей; можливість отримувати доходи легальним шляхом (без зарплат "у конвертах").

   Читайте також: "Банкопад": що потрібно пам'ятати про зачистку банків і захист вкладників

   powered by lun.ua
   Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
   Коментарі
   Більше новин

   Читай новини навіть без інтернету

   Завантажити

   Читай новини навіть без інтернету

   Залиште відгук