Крім цього, росіяни також контролюють автоматичний моніторинг в разі виникнення форс-мажорних обставин для безпеки місцевих мешканців. Про це 24 Каналу розповіла експертка з ядерної енергетики та безпеки Ольга Кошарна, зауваживши, що експерти МАГАТЕ здійснюють там контроль вручну.

Дивіться також Росіяни розкрадають ЗАЕС: Лишенко розповів, що виносить ворог зі станції

На що впливає знищення

Експертка з ядерної енергетики пояснила, що з травня 2023 року окупаційна адміністрація Запорізької АЕС вимкнула автоматичну систему радіаційного моніторингу від української системи.

Саме тому її знищення є відповідальністю росіян,
– зауважила Кошарна.

Через це, за словами експертки з ядерної енергетики, ця подія не впливає на безпеку. Однак з погляду на моніторинг, впливає. Адже автоматичний радіаційний контроль є необхідний, якщо відбуваються непередбачувані ситуації з радіаційними наслідками для впровадження необхідних заходів для населення, яке є поруч з АЕС. Такий моніторинг зараз контролюють росіяни.

Вона додала, що експерти МАГАТЕ, які здійснюють радіаційний моніторинг вручну, а не автоматично, передають агентству цю інформацію, що є відповідним до конвенції про радіаційні аварії.

Тому кожного дня будуть реальні цифри, адже експерти все заміряють,
– зазначила Кошарна.