2016 рік. Вперше після втечі Віктор Янукович виходить на живий зв'язок. За допомогою Skype його допитують у справі розстрілів на Майдані. Генпрокурор Юрій Луценко користається можливістю і оголошує втікачу про підозру. Віктора Януковича звинувачують у держзраді, сприянні окупації Криму та заподіянні збитків на суму понад 1 трильйон гривень.

Читайте також: Адвокат Януковича приніс у суд бруківку та коктейлі Молотова: фото

З того часу Янукович в онлайн не з'являвся. Справу слухають в заочному режимі. Таку практику в Україні запровадили після Майдану, щоб покарати чиновників, які втекли за кордон.

Він може надати свідчення у будь-який час, визначений судом, у будь-який момент судового засідання. Йому для цього потрібно лише вийти в відеоконференцзв'язок та оголосити клопотання щодо дачі показання,
– пояснив прокурор Максим Крим.

Заочно судитимуть в Україні і громадян Російської Федерації – депутата Держдуми Костянтина Затуліна і уповноваженого представника президента Олега Бєлавєнцова, яких обвинувачують у посяганні на територіальну цілісність України. Результати такого судочинства, кажуть правозахисники, відомі заздалегідь, адже виконати рішення "заочних" судів неможливо.

"Якби було можливо їх виконати, то працювала б процедура екстрадиції, тобто видачі підозрюваного з однієї країни в іншу. Насправді ця процедура не працює! Використовують механізм заочного засудження і в подальшому – це просто папірець, який прокурор чи хтось інший буде показувати з трибуни ВР, що от ми засудили Януковича", – розповів адвокат Сергій Старенький.

Читайте також: Судді відібрали у Насалика земельні ділянки та авто

Рішення у таких справах легко оскаржити. Обвинувачений міг не знати про початок процесу, або був позбавлений права на захист. Для Європейського суду з прав людини це серйозний аргумент.

Якщо раніше заочно судити могли лише оголошених у міжнародний розшук, то тепер і тих, кого понад півроку шукають в Україні. Такий процес доцільно проводити лише тоді, коли офіційно відмовили в екстрадиції, каже Сергій Горбатюк.

Це величезна кількість витрат, це допити свідків в суді, залучення слідчих, прокурорів, потерпілих, які ходять в суд. Ми розуміємо, що фактично знущаємось з них, адже результати завідомо відомі,
– зазначив начальник Департаменту спеціальних розслідувань ГПУ Сергій Горбатюк.

Доки в Україні тривають заочні суди, чиновники-втікачі насолоджуються життям за кордоном.