Про це повідомили журналісти програми "Схеми: корупція в деталях" (спільний проект Радіо Свобода і телеканалу UA:Перший).

Читайте також: Що пов'язує скандального топ-чиновника СБУ Семочка з екс-власником "ПриватБанку" Боголюбовим

До виборів президента України залишається майже півроку. У кандидатів уже почалася активна фаза перегонів: вони формують команди, узгоджують стратегії, інтенсивно рекламуються, а також проводять важливі перемови.

Розслідування "Схем" показало, що, наприклад, один із найрейтинговіших кандидатів у президенти Юлія Тимошенко, яка обіцяє новий курс для України, гарантуючи боротьбу з олігархічним режимом, непублічно проводить зустрічі зі впливовим українським мільярдером Віктором Пінчуком. Хоча насправді публічно лідерка партії "Батьківщина" обіцяє боротися з олігархами напередодні чи не кожних президентських виборів, у яких вона бере участь.

Зараз прийшов той час після славної революції нарешті поставити на олігархії хрест. У жодному випадку вони не можуть диктувати умови в політиці, а тим паче платити за політику, а тим паче користуватися політикою для досягнення своїх інтересів,
– зазначала вона у 2014 році.

На необхідності боротьби з олігархічною системою в Україні Тимошенко наголошує і тепер, у 2018-му.

"Перший раз прийняти народну конституцію на референдумі, не спираючись на парламент, який, на жаль, в останні роки став уособленням олігархічного консенсусу. Щоб система управління державою була не фальшивою, не побудованою в інтересах вузького кола людей, а служила українській нації", – каже вона.

Саме тому "Схеми" вирішили дослідити, чи не має сама лідерка Батьківщини зв’язків з олігархами. Ввечері 24 вересня в Києві на Рильському провулку знімальна група помітила мерседес супроводу Тимошенко: автівка чекала біля заїзду в закритий двір елітного будинку на Софіївській площі.

На Тимошенко чекала автівка біля заїзду в закритий двір елітного будинку
На Тимошенко чекала автівка біля заїзду в закритий двір елітного будинку

Більш ніж за годину "мерседес", яким користується Тимошенко, виїхав з арки і залишив провулок разом з першим автомобілем.

Її
Її "мерседес" поїхав за автівкою олігарха

Майже одразу за кортежем кандидатки в президенти звідти виїхало ще кілька машин. Раніше, у серпні 2018-го, знімальна група зафіксувала, як рейсом із Ніцци на посадку зайшов літак з бортовим номером ОЕ-LEO "Гольфстрім" G650, пасажирів якого зустрічали машини з тими самими номерними знаками. Цим літаком прилетіла родина українського олігарха Віктора Пінчука.

Журналісти довели, що це були аналогічні машини
Журналісти довели, що це були аналогічні машини

Чи міг бути одночасний виїзд кортежів бізнесмена та лідерки партії "Батьківщина" простим збігом? Адже побачити Тимошенка та Пінчука разом не було змоги – оскільки будинок на Софіївській площі має закритий двір і підземний паркінг.

Водночас, схоже, що "Схемам" вдалося зафіксувати ще одну їхню зустріч. 18 квітня знімальна група в тому ж Рильському провулку знову зафіксувала мерседес супроводу Юлії Тимошенко, який так само чекав біля арки. Згодом із неї виїхав мерседес, яким користується Тимошенко, і дві автівки вже разом залишили це місце. За десять хвилин з цієї ж арки виїхав уже знайомий автомобіль, яким користується олігарх Пінчук.

Отже, знімальна група "Схем" двічі ставала свідком, як машини, якими користуються Тимошенко й Пінчук, перебували в одному місці і потім майже одночасно його залишали. Про що це може свідчити пояснив співзасновник громадського руху "Чесно" Олег Рибачук.

Із точки зору Віктора Пінчука зрозуміло, якщо Тимошенко, яка не відрізняється демократичністю і з якою у нього дуже складне минуле, то зрозуміло, що він на подібні зустрічі піде. Це не говорить про якісь там союзи. Це елементарний закон виживання в українській політичній системі, яка досі називається олігархічною. І Юлія Тимошенко є саме частиною олігархічної системи, тому що Юлія Тимошенко чудово знає ці вовчі закони і просто для неї не буває ні вічних ворогів, ні вічних союзників,
– сказав Рибачук.

Віктор Пінчук – один з найбагатших бізнесменів України. За версією журналу "Фокус", у рейтингу за підсумками 2017 року він зі статками в 1,4 мільярда доларів посів 4 місце. Пінчук одружений з дочкою другого президента України Леоніда Кучми. Олігарх володіє групою телеканалів, серед яких – ICTV, "Новий канал" та "СТБ", банком "Кредит-Дніпро" та трубно-колісною компанією "Інтерпайп".

Читайте також: Доступ до даних Седлецької та Бердинських: кого залучила ГПУ, аби "вийти" на журналісток

Окрім того, родина українського бізнес-магната володіє елітною нерухомістю. Наприклад, будинком у Лондоні, вартість якого оцінюється у понад 70 мільйонів фунтів. Що ж поєднує лідерку "Батьківщини" та впливового бізнесмена? Чому вони проводили цю зустріч пізно ввечері? "Схеми" прийшли до Верховної Ради, щоб запитати про це в Тимошенко напряму.

Однак, перша спроба виявилася неуспішною: коли знімальна група попрямувала до лідерки "Батьківщини", вона одразу не захотіла відповідати на запитання журналістів, пославшись на підготовку до виступу в парламенті. А потім у супроводі однопартійців швидко зайшла до сесійної зали.

Саме тому "Схеми" вирішили дочекатися її біля авто, яке їй саме підігнали до виходу, щоб поставити запитання:

Журналіст: Як Ви ставитеся до олігархів?

Тимошенко: Ви прекрасно знаєте, що олігархи садили мене до в’язниці, ви прекрасно знаєте, що вони зі мною борються усе моє політичне життя, і я вважаю, що нова Конституція, яку ми презентували, якраз демонтує олігархічний режим і зможе побудувати справжню демократію в Україні. Олігархи в Україні не будуть мати жодної влади, якщо буде ухвалена запропонована нашою командою нова Конституція України.

Журналіст: Віктора Пінчука Ви вважаєте олігархом?

Тимошенко: Дорогі друзі, ви прекрасно знаєте усіх олігархів, і, я вважаю, що зараз, якщо ви хочете щось нове дізнатись,ставте запитання.

Не отримавши конкретної відповіді, запитали у лідерки партії "Батьківщина" про зустрічі з Віктором Пінчуком:

Журналіст: Скільки разів за минулі півроку Ви непублічно зустрічалися з олігархом Віктором Пінчуком?

Тимошенко: Дорогі друзі, Віктор Пінчук насправді в Україні організував форум YES. Ви в курсі? І,саме тому – стільки, скільки потрібно було, щоб підготувати мою участь у форумі YES.

​Журналіст
Журналіст "Схем" запитав про олігарха Пінчука Юлію Тимошенко

Журналіст: Він особисто готував Вас?

Тимошенко: Ні. Він не особисто готував. Готувала його команда. Але ми зустрічалися і обговорювали участь нашої команди у форумі YES. (Варто зауважити, що перша зафіксована "Схемами" зустріч Пінчука і Тимошенко відбулась за п’ять місяців до форуму YES, а друга – за тиждень після)

Журналіст: Де саме Ви зустрічалися з Віктором Пінчуком?

Тимошенко: Там, де зручно було йому і мені.

Журналіст: Ми зафіксували, як 18 квітня та 24 вересня Ви перебували в одному з будинків на Рильському провулку і одночасно з Віктором Пінчуком залишили його. Ви зустрічалися там з цим олігархом?

Тимошенко: Я можу вам твердо сказати, що з Віктором Пінчуком – все, що стосується форуму YES, і все, що стосується підготовки, ну, насправді України до нової ітерації політичної після президентських виборів, ми будемо співпрацювати. У нього дуже фундаментальні міжнародні зв’язки і я вважаю, що ці міжнародні зв’язки можуть допомогти Україні в багатьох питаннях.

Журналіст: Ви знаєте, що у нього є зв’язки, зокрема, і з Росією?

Тимошенко: Ні, я цього не знаю. Я знаю, що у Петра Олексійовича бізнес базується у Росії фундаментально. Я не знаю про бізнес Пінчука в Росії.

А на запитання, чи фінансує олігарх кандидатку в президенти, Тимошенко відповіла: "Категорично ні. Оце я хочу вам сказати, і ніколи в житті я цю лінію не переступлю".

Та все ж партія Юлії Тимошенко платить за рекламні послуги компанії Віктора Пінчука. Громадський рух "Чесно" проаналізував фінансовий звіт "Батьківщини" за квітень-червень поточного року і виявив, що вона перерахувала майже 11 з половиною мільйонів гривень компанії "Старлайт бренд контент", пов’язаній з олігархом.

Ні Віктор Пінчук, ні його бізнеси не фінансують жодну політичну силу чи особу. Для Віктора Пінчука, як громадського діяча, і для його Фонду одним із основних пріоритетів на цей момент є питання, пов'язані з можливим зовнішнім втручанням у вибори 2019 року в Україні, а також можливі протидії цим викликам для забезпечення чесних і прозорих виборів 2019 року. Відповідно, це коло питань Віктор Пінчук обговорює і буде продовжувати обговорювати з українськими державними й політичними діячами, в тому числі й з лідером партії "Батьківщина" Юлією Тимошенко,
– зазначили у прес-офісі Фонду Віктора Пінчука.

Співзасновник громадського руху "Чесно" Олег Рибачук вважає, що Тимошенко могла сама ініціювати зустрічі з Пінчуком, оскільки "кожні вибори Пінчук цікавий як власник трьох телеканалів". Тож, виходить, лідерка (згідно з останніми соцопитуваннями) президентського рейтингу публічно декларує боротьбу з олігархічним режимом, але водночас непублічно готова проводити переговори з одним із тих, кого в Україні називають олігархом, – Віктором Пінчуком.

Читайте також: Азаров із сином отримали величезну суму за призначення віце-прем'єра: відомі деталі

І хоча Юлія Тимошенко наголошує, що ці зустрічі були присвячені підготовці до форуму українських та закордонних політиків і бізнесменів YES у Києві, та, схоже, власник групи телеканалів Пінчук уже готовий підтримувати її інформаційно. Зокрема, у моніторингу новин на "Детектор медіа" звернули увагу, що Юлію Тимошенко, зокрема, "піарять на каналах Пінчука". Тож який він насправді, її "новий курс"?

Дивіться відео програми "Схеми" про "Новий курс Тимошенко для олігарха"