Електронний браслет – це не якийсь фітнес-гаджет чи крокомір, крім GPS-трекера він оснащений цілим рядом захисних функцій. І все для того, щоб поліція точно знала чи підозрюваний не порушує ухвали суду.

Читайте також: У Франківську п'яний юнак розбив статую Божої Матері та потрощив церковне майно

Сергій Бондар, активіст патріотичної організації С14. Один із перших в Україні на кого публічно надягли електронний браслет. Тоді ще в 2013 році, при владі Януковича, за обвинуваченням прокуратури займався вандалізмом.

Їздили декомунізовували від наявності ідолів леніна і так далі.

Хлопців піймали, а на Сергія вдягли так званий елекитронний засіб контролю. Та хлопець зізнається, хоч в дома було й краще, ніж в СІЗО, та від збоїв техніки і нічних візитів правоохоронців натерпівся добряче.

Їздили декомунізовували від наявності ідолів леніна і так далі. Кажуть, давай ногу. Я кажу, ну це ж не кандали, давайте на руку. Одягнули на руки. Той засіб контролю, який мені потрапився буквально щоночі він давав збої, і доходило до повних абсурдів, коли декілька разів за ніч приїздили,
– розповів активіст С14 Сергій Бондар.

За Українським КПК існує всього 5 запобіжних заходів: особисте зобов’язання, особиста порука, застава, домашній арешт, тримання під вартою. Використання ж електронних браслетів слугує лише додатковим запобіжником при домашньому арешті. Проте від втечі таке диво-техніки рятує не завжди. Від електронного моніторингу зуміли втекти екс-ректор Петро Мельник, власник "Еліта-Центру" Олександр Шахов-Волконський, сепаратист "Топаз" та екс-беркутівець Дмитро Садовник.

Запобіжні заходи
Запобіжні заходи

А таким скандальним фігурам, як Роман Насіров і син Авакова Олександр, чомусь браслетів не вистачило. І лише після розголосу в ЗМІ, для корупційних фігурантів таки знайшли і надягли спецзасоби. Юристи говорять, що слідчі ізолятори забиті під зав'язку. Судді знають про браслетний дифіцит і, здебільшого, обирають між триманням під вартою і звичним домашнім арештом. А враховуючи ризики втечі підозрюваного, люди в мантіях схильні покладатись на перший пункт.

"Суддя ж це не говорить, я б зараз там застосував, але немає браслета, тому, нащо мені ця додаткова відповідальність", – пркооментував керуючий партнер юридичної компанії Михайло Ілляшев.

Читайте також: ЗМІ сповістили про важливе звернення Найєма до правоохоронців

В Україні браслети почали закуповувати ще в 2012 році. Кожен такий комплект тоді обійшовся у 50 тисяч гривень. Гарантійний строк їх експлуатації 3 роки і, закономірно, що вже в 2018 році техніка масово починає ламатись. Із 500 комплектів робочими лишаються лише 107 браслетів. Поліцейські передають спецзасоби як олімпійський вогонь – з рук в руки.

В вересні 2017 року, нацполіція оголосила відповідний тендер на суму 38 мільйонів і 555 відповідних комплектів. Проте держзакупівля так і не пройшла. Документація всіх трьох учасників не відповідала умовам торгів. Відтак відомство й до сьогодні користується лише старою відремонтованою технікою.

Станом за три місяці в нас є судові рішення за якими ми повинні одягнути 600 браслетів, але з них ми одягнули 148,
– зазначив речник Нацполіції України Ярослав Тракало.

З даних нацполіції виходить, що навіть за рішенням суду, електронний браслет вдягають лише на кожного 4-го, 5-го. А за наявності відповідної ухвали і відсутності браслета, хто, як, скільки і коли має перевіряти переміщення підсудного – законом не прописано. Поки що цим, відірвавшись від планової роботи, займається слідчі та дільничі.