У понеділок засновник WikiLeaks вийшов на свободу після того, як зізнався у змові з метою отримання та розголошення секретних документів національної оборони США.

Дивіться також Чи може Україна збити ядерну ракету: відповідь експерта з ракетно-ядерного озброєння

Ассанж повертається додому

Джуліан Ассанж вранці 24 червня вийшов з вʼязниці Великої Британії. У другій половині дня він прибув до аеропорту Станстед, де сів на літак і покинув країну. Вийти на волю журналісту вдалося після того, як він уклав угоду зі США. Ассанж визнав себе винним у шпигунстві, а Мін'юст Сполучених Штатів натомість вимагатиме 62-місячного ув'язнення, що дорівнює терміну, який Ассанж вже відсидів у лондонській в'язниці суворого режиму, борючись проти екстрадиції до США.

У ЗМІ зазначають, що літак з Ассанжем на борту здійснить технічну зупинку в аеропорту Бангкока, після чого вирушить на острів Сайпан, де відбудеться судове засідання у справі засновника WikiLeaks.

Через що Ассанж опинився за ґратами

  • WikiLeaks – міжнародна організація, яка займається витоками таємної інформації та її подальшою публікацією на своєму сайті. Джерела інформації завжди залишаються анонімними. Організацію було засновано в грудні 2006 зусиллями Джуліана Ассанжа.
  • У 2010 – 2011 роках WikiLeaks оприлюднив понад 700 тисяч секретних військових документів США про війни Вашингтона в Афганістані та Іраку.
  • За часів президентства Трампа Ассанжу було висунуто звинувачення у масовій публікації секретних документів США, наданих колишнім аналітиком армійської розвідки Челсі Меннінг. Документи стосувались війни в Іраку та в'язнів Гуантанамо. Експертку Меннінг теж було притягнуто до відповідальності за Законом про шпигунство.
  • Справа проти Ассанжа викликала обурення серед його численних прихильників у всьому світі. Захисники журналіста наполягали, що на нього не можна перекладати звинувачення, які зазвичай висуваються проти службовців федерального уряду за крадіжку та поширення секретної інформації.
  • Ассанжа вперше заарештували у Великій Британії у 2010 році за європейським ордером на арешт після того, як шведська влада заявила, що хоче допитати його за звинуваченнями в сексуальних злочинах, які пізніше були зняті.
  • Журналіст втік до посольства Еквадору, де перебував сім років, щоб уникнути екстрадиції до Швеції.
  • У 2019 році його витягли з посольства й ув’язнили за те, що він не вніс заставу.
  • Відтоді він перебував у лондонській в’язниці суворого режиму Белмарш і боровся проти екстрадиції до США, де йому загрожувало 175 років в'язниці.