Чи буде дефіцит готівки

В НБУ підкреслили, що панічні настрої серед українців, через відчуття, що доступ до готівки не такий вже й простий, випливає в бажання сформувати її запас.

Актуально Яку суму грошей треба тримати в готівці на випадок блекауту

Зараз з рахунку в національній або іноземній валюті можна зняти готівкову гривню у розмірі до 100 тисяч гривень на день. Нагадаємо, що "Приватбанк", "Ощадбанк" збільшили ліміт зняття готівки з банкоматів:

  • "ПриватБанк" – 20 тисяч гривень;
  • "Ощадбанк" – 50 тисяч гривень.

Також НБУ звернувся до банків з ініціативою щодо запровадження "банкоматного національного роумінгу". Тобто встановлення єдиного розширеного ліміту на зняття готівки у банкоматах для карток всіх українських банків.

Найбільші банки вже долучилися до цієї ініціативи. Це допоможе громадянам сформувати певний запас готівки на випадок, коли через відсутність електрики та зв’язку немає можливості розрахуватися платіжною карткою,
– поділився регулятор.

Для того, щоб не було дефіцити готівки НБУ разом з банками відпрацьовує створення національної мережі з близько 1000 відділень, які точно працюватимуть у блекаут — так званий "банк незламності" або power banking.

Першими до реалізації цього плану були долучені 14 системно важливих банків, до них активно долучаються інші банки. Кількість таких відділень банків постійно збільшується, адже банки продовжують монтувати обладнання для забезпечення безперебійного електроживлення та зв’язку,
– розповіли в НБУ.

В НБУ також звернулись до керівників обласних військових адміністрацій з ініціативою розмістити банкомати та платіжні термінали в частині стаціонарних Пунктів незламності. Центробанк зазначив, що це дозволить збільшити кількість місць, де громадяни, на додаток до відділень банків, зможуть за потреби зробити безготівкові перекази або отримати готівку.

До теми "Банки готуються до блекаутів": як працюватимуть фінустанови

Отримати готівку українці можуть не лише в банках та банкоматах, але й на касах магазинів, аптек та АЗС під час розрахунків платіжною карткою. Також можна зняти готівку з карти через Укрпошту та "Нову Пошту", звернувшись до будь-якого відділення поштового оператора.

Де зняти готівку окрім банків та банкоматів / Інфографіка НБУ

Як зняти готівку у касах магазинів, аптеці, на АЗС

  • Для отримання готівки в магазині, аптеці чи АЗС, необхідно оплатити будь-яку покупку платіжною карткою і під час розрахунку попросити касира зняти з неї потрібну вам суму готівки.
  • Отримати можна від 500 гривень, але не більше 6 000 гривень.