За словами проєктного менеджера Agropolit Андрія Мартина, із запровадженням МНС власнику паю, який офіційно не передано в оренду, доведеться платити в середньому 6 тисяч гривень до бюджету громади.

Актуально Курс долара наблизиться до психологічної позначки, – експертка

Як розрахувати розмір податку

У податковому кодексі прописано формулу для підрахунку розміру податку на пай (МНС). Мінімальне податкове зобов'язання (МПС) щодо земельної ділянки, нормативну грошову оцінку якої проведено, обчислюється за формулою:

МПЗ = НГОд x K x М/12, де:

 • МНС – мінімальне податкове зобов'язання;
 • НГОд – нормативна грошова оцінка відповідної земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом для стягнення плати за землю;
 • К – коефіцієнт, що становить 0,05;
 • М – кількість календарних місяців, протягом яких земельна ділянка перебуває у власності, оренді, користуванні на інших умовах (у тому числі на умовах емфітевзису) платника податків.

Мінімальне податкове зобов'язання (МНС) щодо земельної ділянки, нормативну грошову оцінку якої не проведено, обчислюється за формулою:

МНС = НУО x S x K x М/12, де:

 • МНС – мінімальне податкове зобов'язання;
 • НУО – нормативна грошова оцінка 1 гектара ріллі в Автономній Республіці Крим або області з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом для стягнення плати за землю;
 • S – площа земельної ділянки, гектари;
 • К – коефіцієнт, що становить 0,05;
 • М – кількість календарних місяців, протягом яких земельна ділянка перебуває у власності, оренді, користуванні на інших умовах (у тому числі на умовах емфітевзису) платника податків.

Чи може бути відстрочка

За словами Андрій Мартіна, питання відстрочення сплати МПЗ, звісно, політичне. У парламенті поки що немає ініціатив щодо відстрочення МПЗ.

Однак варто пам'ятати, що зараз в Україні близько 30% орендованих земель перебувають у "сірій" оренді – використовуються аграріями неофіційно, а розрахунок із власником паю відбувається готівкою або в натуральній формі (наприклад, зерном). Це дозволяло таким орендарям економити на податках у місцевий бюджет,
– пише він у публікації на Agropolit

Завдяки введеному закону вдасться залучити більше коштів до місцевого бюджету, однак, введення податку під час війни може викликати обурення в аграріїв.

Як бути? Повністю скасовувати МПЗ я б не радив, але якби я був політиком, то розглянув би доцільність перенесення МПЗ на рік. За 2022 і 2023 роки МПЗ не платитиметься лише за земельні ділянки, розташовані на окупованих територіях і територіях, де ведуться або велися бойові дії,
– додає Мартин.

Чи скасують добровільну сплату податків для ФОПів

 • У зв'язку з повномасштабною війною, уряд зробив добровільну сплату податків для підприємців. Відтак з 1 березня самозайняті особи мають право не обчислювати та не сплачувати ЄСВ за себе.
 • За словами Голови Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики, до кінця війни змінювати поряд добровільної сплати податків підприємцями ніхто не планує.
 • Оскільки мінімальна зарплата зараз складає 6 700 гривень, то Єдиний соціальний внесок (ЄСВ) становить 1 474 гривень (22% від мінімальної зарплати).