Коливання вартості монет і токенів може бути вигідне трейдерам, однак робить криптовалюти досить ризикованим засобом заощадження та не дуже зручними для проведення платежів.Саме тут вступають у гру стейблкоїни, які називають "тихою гаванню" крипторинку.
Читайте також Демо-рахунок на криптобіржі: як вчитися трейдингу, не вкладаючи власні кошти
Що таке стейблкоїни
Це окремий вид криптовалют, ринкова вартість яких прив’язана до інших активів. Найчастіше йдеться про класичні (фіатні) валюти, дорогоцінні метали, цінні папери або навіть інші криптовалюти. До прикладу, курс стейблкоїна прив’язаний до американського долара у співвідношенні ~1:1. Тобто вартість коливається на рівні $1 за 1 стейблкоїн.
Основою для створення стейблкоїнів була ідея зниження волатильності, яка притаманна біткойну, ефіріуму та багатьом іншим цифровим монетам. Про це безпосередньо свідчить й назва цього виду криптовалют – стейблкоїн.
Зі створенням стейблкоїнів трейдери отримали інструмент для управління ризиками. Проте з часом вони перетворилися на повноцінний вид криптоактивів, тож спектр їхнього використання дуже розширився. Зокрема, наведемо такі приклади:
Трейдери використовують стейблкоїни для фіксування своїх прибутків без конвертації коштів у фіатні валюти (долар, євро тощо).Таким чином вони отримують актив із фіксованою ціною та залишаються всередині цифрової екосистеми.
Стейблкоїни завдяки передбачуваному курсу також є зручним варіантом для фінансових транзакцій. Для прикладу, швидкої передачі між різними біржами, платформами для торгівлі чи оплати послуг, товарів. Навіть фінансовий гігант JP Morgan розглядає стейблкоїни як ефективний варіант для розрахунків та міжнародних платежів.
Також цей актив підходить для заощаджень, тоді як більш волатильні види криптовалют не завжди підходять, щоб "закрити" таку потребу.
Особливо корисні стейблкоїни для інвесторів, які можуть використовувати їх для хеджування свого портфеля від цінових коливань на ринку. Також ці активи – ще один варіант для диверсифікації інвестиційного портфеля.
Стейблкоїни – прихисток від інфляції
Термін інфляція знайомий майже всім, адже не надто приємно помічати, коли твої гроші знецінюються. Насправді це досить нормальне явище і більшість фіатних валют до нього схильні. Різниця лише у тому, що у країнах з розвиненою та сильною економікою темпи інфляції традиційно нижчі, ніж у менш успішних "колег". Завдяки цьому валюти розвинених країн не лише фіксують зазвичай стабільну динаміку на ринку, але й мають статус засобів для заощаджень.
В Україні для заощаджень найчастіше використовують долар США або євро. Але для цього можна використовувати і стейблокоїни, які досить зручно та легко придбати у багатьох країнах світу.
Стейблкоїни, які варті уваги
В останні роки цікавість до стейблкоїнів досить відчутно зростала. Відповідно це стало каталізатором для збільшення попиту на цей вид криптовактивів. За даними CoinGecko, станом на кінець січня 2023 року, загальна ринкова вартість стейблкоїнів становила 138,4 мільярда доларів.
Саме тому доступ до стейблкоїнів пропонують усі великі гравці у криптосвіті. Як-от одна із найпотужніших криптобірж Європи з українським корінням – WhiteBIT. На цій платформі можна придбати такі стейблкоїни:
USDT – цей стейблкоїн також відомий під назвою Tether. Вартість монети прив’язана до долара США зі співвідношенням +/- 1:1. Ця монета зберігає за собою статус одного із найпотужніших стейблкоїнів на ринку, який ще й досить часто називають “цифровим доларом”. На сьогодні ринкова капіталізація USDT становить 84,5 мільярда доларів.
USDC – це стейблкоїн, який створила компанія Circle. Він також відомий під назвою USD Coin. Одна із цілей створення цієї монети – альтернатива для вищезгаданого стейблкоїна USDT. Ціна USD Coin також прив’язана до долара США, а ринкова капіталізація становить 25,1 мільярда доларів.
Як придбати стейблкоїни
Придбати стейблкоїни досить просто. Зокрема, розглянемо алгоритм покупки одного з найбільш популярних стейблкоїнів Tether (USDT) на WhiteBIT:
Спершу потрібно відкрити особистий кабінет на офіційному сайті криптобіржі або в однойменному мобільному застосунку. У разі відсутності такого акаунта його потрібно створити та пройти KYC верифікацію;
У верхньому правому кутку натиснути жовту кнопку "Поповнення" та поповнити баланс. На криптобіржі WhiteBIT для цього підійдуть як національні валюти, так й інші цифрові активи.
- Далі скористайтеся одним зі способів:
Виставте ордер у парі з USDT. Для цього у вкладці "Торгівля" оберіть "Торгівля", далі натисніть "Стейбл" та оберіть пару з переліку (для прикладу, USDT/UAH). Після цього можна перейти до оформлення ордера.
Здійсніть обмін фіата або іншої криптовалюти на USDT. Для цього у вкладці торгівля натисніть "Обмін" та виберіть бажану пару;
Отже, стейблкоїни точно варті уваги українців. Адже у сучасних реаліях це один зі способів як зберегти свої заощадження, так і отримати стабільніший інструмент на ринку криптовалют. До того ж завдяки зручному функціоналу криптобіржі WhiteBIT придбати стейблкоїни досить просто. Залишається лиш наважитись зробити крок у "тиху гавань" криптосвіту.