Експерт підкреслила, що ситуація з Надією Савченко поза межами прав. Для її повернення має бути винесене політичне рішення керівництвом Російської Федерації. Щоб воно було винесене на користь Надії, потрібен дуже сильний міжнародний тиск. Тому шанси Савченко залежать від українців, які зараз виходять на акції підтримки, влаштовують твіттер-шторми та інші види активності, і від того, наскільки вони зможуть сформувати запит на її повернення.

Ми розраховуємо на міжнародний тиск, але світ допомагає лише тим, хто бореться. І першим, хто має виступити, має бути громадськість. Тоді вже підключаються і дипломати, і політики, і міжнародні організації. Я очікую допомоги від урядів інших країн, але ми маємо розуміти, що як громадяни також несемо цю відповідальність. Маємо боротися,
— сказала Матвійчук.

Правозахисник наголосила, що Надія Савченко, перебуваючи в складних умовах, придумує способи протистояти системі, демонструє, що не система нею керує, а Надя вказує, коли їй будуть виносити вирок, буде вона жити чи ні тощо. Тому громадянам, які перебувають на волі, не можна говорити, що немає способів впливу.

Одним із інструментів для визволення Савченко правозахисник назвала конвенцію 1983 року про повернення відбуття покарання в країні громадянства, підписану і Росією, і Україною. Але, за словами експерта, потрібно розуміти, що це прихований спосіб обміну. Адже ця конвенція стосується людей, які відбувають призначене справедливим судом покарання внаслідок ефективного розслідування, і країна, яка приймає засудженого, має визнати його вину і забезпечити можливість відбувати покарання у країні громадянства.

Зрозуміло, що у випадку сфабрикованої справи проти Надії Савченко Україна не буде визнавати її вину, і навіть думки не припускає виконати положення конвенції і посадити її за ґрати. І Росія це розуміє,
— відзначила Матвійчук.

"Тому обмін за умовами конвенції буде можливий, якщо Росія на вищому політичному рівні прийме рішення використання цього правового інструменту для політичних цілей обміну", — вважає експерт.

Нагадаємо, 21 березня російський суд зачитує обвинувачення українці Надії Савченко.