Відтак, кажуть в уряді, зобов'язання перед фондом складні, та інших можливостей витримати вплив негативних світових явищ в економіці, як знов позичати, глава уряду чомусь не бачить.

“Скажіть, хіба не в наших інтересах скоротити розмір дефіциту бюджету в поточному році до 5%, а в наступному - до 3,5%? Хіба можна і далі жити в борг? Тобто, альтернативи немає”, - каже Прем’єр-міністр України Микола Азаров.

Відтак, аби отримати такі жадані 15 мільярдів доларів, уряд пішов на поступки кредитору. Так, парламент раніше ухвалив рішення про секвестр держбюджету: його дефіцит зменшать на 0,3% ВВП. Крiм того, додали Нацбанку незалежності, затвердивши поправки до закону про НБУ, а з 1 серпня держава піднімає ціни на газ для населення на 50%. Щодо останнього, опоненти влади наполягають - підвищення, в запропонованому вигляді, радше допоможе закрити дірки "Нафтогазу", а не вгодити Міжнародному валютному фонду, адже нові тарифи не мають економічного підґрунтя.

Наступним кроком реформування української економіки на догоду кредиторів може стати пенсійна реформа. В уряді вже готують план реформування, що передбачає підвищення пенсійного віку. Його МВФ, за словами віце-прем’єра Сергія Тігіпка, зможе побачити вже у вересні.

Також відомо, що МВФ вимагає від України проведення податкової реформи. Та чим саме ще поступиться уряд заради грошей фонду, можна лише гадати. Адже чиновники більше говорять про фінансову безвихідь, аніж про умови, на яких Україна отримає гроші. Тож замість чітких пояснень громадяни отримують з Грушевського непереконливі меседжі про те, що у переговорах з мiсiєю МВФ уряд обстоював заходи соціального захисту населення.

“У кредиторів завжди позиція сильніша, ніж у ослабленої країни, яка вимагає підтримки. Тому цей меморандум, умови якого насправді лояльніші ніж ті, які в таємниці від народу підписали наші попередники, сьогодні єдиний можливий компроміс в інтересах нашої держави”, - додав Прем’єр.

Нині Азаров воліє не уточнювати, про які саме таємні домовленості попереднього уряду йдеться. Та й власні напрацювання в переговорах з МВФ переважно не розголошує. Лише каже: аби Україна вийшла з кризи, треба отримати фінансову підтримку. Це дозволить, на думку чільника уряду, здійснити структурні реформи, модернізувати економіку, зайнятися енергозбереженням, створити нові робочі місця. Чиновники, дотичні до кредиту, Прем’єра підтримують. Мовляв, дають гроші - треба брати.

“Будь-який банк не відмовиться від коштів, які є досить дешевими і які є необхідними для того, щоб дійсно покривати ті розриви, які існують в платіжному балансі країни”, - вважає директор Департаменту зовнішніх зв'язків НБУ Сергій Круглик.

Експерти ж зауважують - платіжний баланс, за підсумками півріччя, Україна закрила із профіцитом у 2,5 мільярди доларів. Тож принаймні після оголошення цього показника варто було б замислитися про доцільність нової кредитної кабали. Крім того, зауважують аналітики, курс національної валюти стабільний, а економіка і без позик почала відновлюватися, тож гострої потреби у грошах, про яку говорять можновладці, експерти не бачать.

Фахівці визнають - згода МВФ на подовження співпраці - це дійсно позитивний крок для інвесторів. Та, водночас, задають риторичне запитання - чи не варто Україні подякувати фонду за готовність співпрацювати і відмовитися від грошей, які все одно згодом доведеться віддавати, та ще й з відсотками?

“Моя думка - ці гроші Україні не потрібні. Ми мусимо розуміти, що ті умови, яких Україна мусить дотримуватися, аби отримати схвальне рішення МВФ, об’єктивно є умовами, які консервують українську економіку в умовах економічної депресії”, - каже Ярослав Жаліло (Національний інститут стратегічних досліджень).

Та вороття вже немає, зауважують можновладці. В рамках нової програми кредитування Україна розраховує незабаром отримати перший транш грошей МВФ - трохи більше 10 мільярдів гривень. Для остаточного рішення в обох сторін є півтора тижні - Рада директорів Міжнародного валютного фонду розгляне програму співпраці з Україною 28 липня.