Сайт 24 каналу розповідає, який вплив матиме січневий карантин на бізнес в Україні.

Читайте також В Україні вводять локдаун: коли та на скільки

Як карантин вплине на бізнес

Наразі уряд вирішив, що карантин в країні посилять з 8 по 24 січня наступного року. Знову запровадять ряд обмежень, які паралізують роботу бізнесу. Так, будуть закритими спортзали, кінотеатри, театри, магазини непродовольчих товарів тощо.

Юлія Корнєєва, головний економіст Офісу ефективного регулювання BRDO, каже, очікувати на те, що запровадження січневого локдауну матиме незначний вплив на бізнес, не варто. Адже, хоч традиційна ділова активність у січні дещо і знижується, проте не у тих сферах, що потрапили під обмеження.

Втрати для бізнесу, що підпадає під пряму заборону діяльності, будуть суттєві — щонайменше 56% недоотриманої виручки для суб’єктів господарювання у сфері торговельного та побутового обслуговування населення, фітнес-центрів, кінотеатрів, закладів культури тощо. В умовах відсутності вільних оборотних коштів виникає питання, за рахунок чого бізнес має фінансувати постійні витрати, як наприклад орендна плата чи комунальні платежі. На жаль, дієвого механізму компенсації таких витрат не передбачено, – зазначила Корнєєва.

У Нацбанку очікують, що вплив січневого карантину на економіку, буде більшим, ніж карантину вихідного дня – можливі втрати обчислюють у 0,2% ВВП.

В Українському союзі промисловців і підприємців підрахували, що за наявних умов багатьом малим і середнім підприємцям знадобиться до 2 років для повернення на докарантинний рівень прибутків. Це за умови прийняття державою більш системних компенсаторних заходів. Адже ще невідомо, скільки країна (та й світ загалом) буде жити в режимі обмежень. За оптимістичними прогнозами – до квітня 2021 року як мінімум.

Локдаун сам по собі – не бозна-яке погане рішення. Питання тут в іншому: чи прийняті компенсаторні заходи для бізнесу, особливо малого, і чи використовуватиме цей час влада для того, щоб краще організувати медичну систему. 8 тисяч, зрозуміло, в нинішніх реаліях – це приємний бонус, а не "вудочка" для утримання на плаву підприємства під час карантину, – говорить Анатолій Кінах, президент УСПП.

Як змінюється бізнес

В українському офісі "Бітрікс24" провели опитування своїх клієнтів та з’ясували, що лише для 14% українського бізнесу карантин у форматі роботи не змінив нічого. Інші ж відчули часткові або кардинальні зміни.

Перший локдаун змусив більшість українських бізнесів запровадити формати повної або часткової дистанційної роботи. Не змінили графік лише ті, у кого неможливо було налагодити віддалені процеси. Проте більше половини вже з початку вересня повернулися в офіси – про це розповіли 52% опитаних. У змішаному режимі – хтось дистанційно, хтось в офісі – роботу продовжили 34% бізнесів. Повністю в дистанційному форматі залишився працювати 13% респондентів, – пояснюють у компанії

А от так і не вдалося відновити роботу після весняно-літнього карантину 1% опитаних. Щоб знизити економічні ризики в поточній ситуації, компанії повинні змінюватися зараз і готуватися до будь-чого в майбутньому.

Так, згідно з результатами опитування, 34% запускають нові продукти, розширюють перелік товарів чи послуг. Ще 13% зробили ставку на маркетингові активності, а 7% узагалі готові виходити на нові ринки. Частина компаній – 15% – оптимізують свої процеси, щоб зменшити витрати.

А є такі – їх майже 20% – хто працює у всіх напрямах, перелічених вище. Ще кілька компаній навіть починають надавати непрофільні послуги. Ніяк не змінюють свою роботу, порівняно з докарантинним періодом, лише 8% опитаних бізнесів.

Що буде з працівниками

Корнєєва додала, що у контексті мінімізації втрат, суб’єкти господарювання будуть вимушені, якщо не звільняти, то принаймні відправляти своїх співробітників у відпустки за власний рахунок. За попередніми оцінками, обмеження стосуватимуться 2,2 млн робочих місць, тобто понад 13% від загальної кількість зайнятих працівників.

Ці люди або не отримуватимуть доходів взагалі, або лише їх певну частину. А враховуючи те, що пандемія вже виснажила заощадження населення та не дала поки жодного шансу їх поповнити, посилюватиметься тенденція до падіння купівельної спроможності, – каже Корнєєва.

Олена Кірільєвніна, керівник напрямку по роботі з партнерами сервісу з пошуку роботи Jooble, вважає що локдаун відіб'ється і на ринку праці, як важливій ​​частині функціонування бізнесів, і вплив цей буде, звичайно ж, негативним. Важко доведеться всім, але дрібним підприємствам – особливо.

Також по темі: Уряд обрав "менше зло", – ресторатор про локдаун в січні

Як і в період дії карантину вихідного дня, такі бізнеси, як ресторани і кафе перейдуть на режим роботи на винос і на доставку. Це означає, що частина співробітників неминуче буде змушена піти в, швидше за все, неоплачувані відпустки/канікули або зовсім звільнитися.

З компаній, які продовжать наймати працівників в січні, будуть ті, що роблять це постійно і незалежно від зовнішніх чинників, наприклад, підприємства сфери продуктового рітейлу. Саме до них будуть переходити люди з тих індустрій, які постраждають від локдауну.