Україна втратила третій за потужністю ядерний потенціал у світі. 14 січня 1994 року Леонід Кравчук позбавив нашу державу ядерного статусу на тристоронній зустрічі у Москві, де також був президент Росії Борис Єльцин та президент США Білл Клінтон. На 30-річчя цієї доленосної події в інтернеті почали розповсюджуватися архівні кадри з першим українським лідером.

Читайте також Обіцянки – цяцянки: що дав Україні Будапештський меморандум

Що потрапило на відео

На відео можна побачити, як першого президента України просили залишити ядерне озброєння. На кадрах такого ж є реакція тодішнього голови держави.

Леоніде Макаровичу, звертаємося до вашої мудрості. Не віддавайте атомної зброї. Нехай (вона – 24 Канал) буде в країні ще років з 20, поки набере сили наша Україна,
– зачитав колективне звернення один з українців.

У відповідь Кравчук зауважив, що таке питання йому поставили не вперше. До нього зверталися депутати, а учасники львівського віча вимагали проголосити Україну ядерною державою. Він заявив, що такі проблеми розв'язуються не президентом.

Тому що є декларація Верховної Ради, є постанова Верховної Ради про те, що політика України в цій сфері полягає у тому, щоб поступово набирати без'ядерний статус і бути державою, яка приєднається до договору про нерозповсюдження ядерної зброї,
– пояснив Кравчук.

Він також заявив, що Україна має йти визначеною дорогою та не бути державою, яка змінює свою політику, бо інакше до неї не буде багато поваги.

Архівні кадри з Леонідом Кравчуком 1993 року: дивіться відео

Чи може Україна відновити ядерку

  • Раніше Олексій Данілов скептично поставився до ідей, що наша держава зможе повернути той ядерний арсенал, який в неї забрали, чи створити власне ядерне озброєння. Секретар РНБО як альтернативу навів приклад з деякими країнами, які не володіли ядеркою, проте отримали таке озброєння від НАТО. Однак він назвав це питання дуже складним.
  • Колишній співробітник СБУ Іван Ступак не так давно у розмові з 24 Каналом пояснив, що Україна втратить допомогу від західних партнерів, якщо почне створення власної ядерної зброї. Також наша держава легітимізує удар у відповідь, якщо застосує ядерку проти Росії.