"Війна" за "статус інваліда"
Бійцям добровольчих батальйонів це зробити просто нереально. А тим часом, ті, хто не нюхав пороху – урядовці та прокурори – легко отримують цей статус, а потім пільги і виплати. Правозахисники припускають – процедуру заплутали не випадково.
У Олександра немає ноги, а в другій 30 осколків. Проте Олександр Кікін не шкодує, що в червні з волонтера перекваліфікувався на бійця. Тоді він приєднався до підрозділу збройних сил 95-ї аеромобільної бригади, проте, як доброволець. В кінці червня його поранили під Слов'янськом. І тепер він воює в мирному Києві за те, аби він, як доброволець - отримував ті ж пільги, що й бійці регулярної армії.
Проте держава не тільки не визнає його бойових заслуг, а й вимагає довести це документально. І тут якраз проблема: лікарі зафіксували втрату ноги як наслідок "загального захворювання". Відтак, інвалід першої групи – з купою осколків – отримає пенсію в 1200 гривень, це втроє менше, ніж у "інвалідів війни".
Олександру прикро, що держава, за яку він готовий був віддати найдорожче – ігнорує його. Лікуватись йому довелося за кордоном. Благо, з грішми допомогли волонтери. Відтак оббивати пороги тепер доводиться іншим.
Родичі загиблих не отримують належної допомоги
24-річна Валентина також уже виснажилась в боях з чиновниками. Мати двох дітей, з молодшою Анастасією на руках показує фото щасливої родини – старшу доньку і чоловіка, на яку та неймовірно схожа.
21 липня під Луганськом при обороні позиції в селі Георгіївка її Микола загинув від танкового снаряду. Він не був приписаним до якоїсь військової частини, а добровольцем батальйону "Айдар". Відтак, одноразова грошова допомога у 609 тисяч, яка передбачена вдовам військово службовців їй не передбачена. Зачитує пояснення Міноборони. Жінка отримує лише пенсію при втраті годувальника у 300 гривень.
Добровольцам про статус "учасників бойових дій" та "інвалідів війни" краще забути
Йдеш служити добровольцем, варто забути про допомогу держави. Сумно констатує Кирило Сергеєв, який 4 місяці служив в батальйоні "Айдар", а нині очолює товариство ветеранів АТО. Попри юридичну освіту, він сам не може отримати статусу учасника бойових дій. Ні в законі, ні у відповідній постанові добровольців не згадують. До того ж, процедура страшенно заплутана.
Нині в раді зареєстровано 4 законопроекти про добровольців. Проте на голосування їх не ставлять. Кирило і свій написав "Про добровольчі збройні формування".
Сергеєв сумнівається, що Рада проголосує за котрийсь із законів. Нині з тих, хто закінчив воювати – лише близько 13 тисяч отримали статус учасника бойових дій. Серед них лише один доброволець. В Дніпропетровську через суд вдова Олександра Петрушова довела "факт участі в бойових діях під час АТО" свого чоловіка. Державна служба України у справах ветеранів, що координується Кабінетом Міністрів України через Мінінсоцполітики, на наш запит відповіла, що цей статус надає право на пільги лише за життя. Добровольцям такі взагалі не передбачені.
В листі чиновники обіцяли – вони працюють над тим, аби і добровольцям надавали такі ж права, що й армійцям. Проте, наскільки затягнеться цей процес – невідомо.