Цей законопроект обговорили сьогодні на зібранні за участю представників Міністерства внутрішніх справ, експертів ОБСЄ, міжнародних та експертів Програми Ради Європи, представників асоціацій органів місцевого самоврядування, повідомляє прес-служба Мінрегіону.

Заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства В’ячеслав Негода зазначив, що метою законопроекту є створення законодавчих передумов для удосконалення державного управління у сфері охорони правопорядку на основі його децентралізації – передачі окремих повноважень з охорони громадського порядку тощо до відання місцевого самоврядування.

Проект документу складається з 32 статей, згрупованих у 5 розділів: "Загальні положення", "Організація поліції місцевого самоврядування", "Обов’язки і права поліції місцевого самоврядування", "Служба в поліції місцевого самоврядування", "Матеріально-технічне забезпечення поліції місцевого самоврядування". Також документ містить Прикінцеві положення.

Відповідно до законпроекту, поліція місцевого самоврядування – це спеціальний правоохоронний орган в системі місцевого самоврядування, що створюється міською (міста загальнодержавного, обласного значення), районною радою чи місцевими радами кількох сусідніх адмінтеродиниць (в межах однієї області) з метою виконання повноважень місцевого самоврядування щодо забезпечення на території, що перебуває під юрисдикцією відповідної ради, законності, правопорядку, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян та утримується за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету.

Структуру та чисельність поліції буде затверджувати відповідна рада. Така поліція не входитиме до структури територіальних органів МВС України, а підпорядковуватиметься раді, яка прийняла рішення про її створення.

Передбачається, що завдання поліції місцевого самоврядування включатимуть три групи:

До першої входять завдання, що передаються від МВС України в процесі децентралізації управління у сфері охорони правопорядку – забезпечення виконання окремих адмінстягнень; охорона громадського порядку, профілактика правопорушень; охорона комунальних об’єктів.

До другої групи входять завдання – забезпечення виконання рішень відповідної ради, надання правової допомоги членам територіальної громади, органам місцевого самоврядування.

Третя група завдань – сприяння МВС України, іншим правоохоронним органам у їх діяльності на території юрисдикції ради.

Проектом закону передбачено унормування питань кадрового, матеріально-технічного, фінансового забезпечення поліції місцевого самоврядування.

І міжнародні експерти, і представники органів місцевого самоврядування в ході обговорення законопроекту зійшлися на думці, що необхідність створення в Україні поліції місцевого значення назріла давно. Вони висловили свою підтримку такій ініціативі Мінрегіону, наголосивши на готовності і надалі надавати необхідну в цій сфері експертну і технічну допомогу.

В’ячеслав Негода повідомив, що законопроект "Про поліцію місцевого значення" буде винесено на громадське обговорення з тим, щоб почути і врахувати слушні пропозиції всіх зацікавлених сторін. Водночас законопроект потребує подальшого опрацювання і синхронізації з іншими проектами законодавчих актів із залученням представників МВС та експертів, якими наразі розробляється проект Концепції реформування правоохоронної системи України. Після цього законопроект буде направлено для попереднього розгляду центральними органами виконавчої влади, асоціаціями органів місцевого самоврядування для погодження.

Рішення про внесення проекту закону на розгляд Уряду буде прийматися з урахуванням позиції Верховної Ради стосовно аналогічних проектів законів, які подані народними депутатами України і зареєстровані у парламенті. У разі прийняття одного із них у першому читанні, Мінрегіон візьме активну участь в процесі підготовки правок до другого читання.