"Дякую Священному Синоду за надану нам допомогу в управлінні Київською єпархією. Залишаю за собою право бути керуючим архієреєм Київської кафедри", - зі звернення митрополита Володимира.
За відсутності Володимира керувала єпархією комісія
Наприкінці січня Синод доручив обов`язки Блаженнішого настоятелю Києво-Печерської Лаври владиці Павлу. Хоча раніше, за відсутності митрополита ці функції виконувала комісія з трьох архієреїв. Представники УПЦ Московського Патріархату розбіжностей у рішенні Синоду і зверненні Володимира не визнають.
"Блаженніший, перебуваючи в лікарні, на час свого перебування в лікарні доручив управління Київською єпархією тому самому митрополиту Павлу", - каже голова Синодального інформаційно-просвітницького відділу УПЦ МП Георгій Коваленко.
Минулої суботи Володимир провів літургію у лікарні
Минулої суботи Володимир звершив божественну літургію в лікарні, що підтверджує його часткову дієздатність. Втім, Синод не розраховував погоджувати свої рішення з предстоятелем, - кажуть експерти.
"Я би охарактеризував становище церкви як двовладдя. З одного боку є Синод, який приймає рішення, які не узгоджуються з думкою митрополита Володимира, з ішого боку є апеляція і протести самого Володимира", - вважає професор, релігієзнавець Олександр Саган.
Я би охарактеризував становище церкви як двовладдя
"Митрополит в своєму зверненні фактично підтвердив власну дієздатність і сказав, що всі важливі рішення йому на підпис", - каже богослов, релігієзнавець Юрій Чорноморець.
У листі Володимир написав про "внутрішні розколи і розбрат"
В УПЦ Московського патріархату, на думку богословів, завжди існували 2 групи з різним баченням розвитку церкви: збереженням її нинішнього фактично самостійного статусу чи посиленням залежності від РПЦ. Схоже саме це мав на увазі Володимир, коли писав у листі про внутрішні розколи та розбрат.
Обрання одноосібного керівника Київської єпархії не єдине суперечливе рішення Синоду. Відтепер зміни до статуту церкви, від яких залежить майбутнє УПЦ готує комісія з 18 осіб. Щоправда серед них фактично немає соратників митрополита Володимира.
"Група і представляється тими трьома митрополитами - донецьким, одеським і митрополитом Павлом, намісником Лаври,які намагаються зараз перетягнути владу на себе. Очевидно, що роблять вони це не зі своєї виключно волі чи бажання. За цими речами беззаперечно стоїть Москва", - вважає голова Інформаційного управління Київської Патріархії Євстратій Зоря.
В УПЦ МП про боротьбу за пост предстоятеля не говорять
Архієпископ Олександр не хоче говорити про внутрішню боротьбу за вакантний у майбутньому пост предстоятеля церкви. Натомість владика з оточення Володимира незадоволений тими, хто змінюватиме правила життя церкви.
"Я не вважаю, що той склад комісії, котрий був затверджений є оптимальним і компетентним у вирішенні цього питання. Моя пропозиція була, щоби зміни до статуту, якщо вони потрібні і будуть вноситися все-таки, випрацьовувала група людей, котра робила нову редакцію статуту", - вважає секретар предстоятеля УПЦ МП Архієпископ Олександр.
В статуті за 2007рік: Українська Православна Церква є самостійною і незалежною у своєму управлінні та устрої. Експерти кажуть, редагувати документ сьогодні взялися, щоб посилити її залежність.
"Існує ідея ліквідації Української Православної Церкви, тобто повернення її до того стану, який вона мала за Радянського Союзу, тобто як Київська митрополія, як екзархат Російської Православної Церкви", - вважає керівник Релігійно-інформаційної служби в Україні Тарас Антошевський.
Існування різних думок всередині церкви у МП називають нормальним
У Московському Патріархаті існування різних думок всередині церкви називають нормальним явищем. Яке не несе загрози розколу.
"В нашій церкві є люди, які за збереження єдності з руською православною церквою і це велика кількість людей. Є люди, які за більшу самостійність Української Православної Церкви і це також їх право мати таку точку зору, але ці люди в одній церкві і їх різні погляди на майбутнє церкви не впливають, на її єдність", - вважає голова Синодального інформаційно-просвітницького відділу УПЦ МП Георгій Коваленко.
Різні погляди не впливають на єдність церкви
"УПЦ московського патріархату навіть для того, щоб просто вижити в Україні і мати прихильність всіх вона існувала як де-факто самостійна церква. Зміни до уставу і, скажімо, таке формальне підкорення Москві і тому подібні речі - все це просто може дестабілізувати ситуацію", - вважає богослов, релігієзнавець Юрій Чорноморець.
УПЦ МП, щоб вижити де-факто існувала як самостійна
Експерт: Більшість єпископів УПЦ МП налаштовані нейтрально
Більшість з 60-ти єпископів церкви, переконує Юрій Чорноморець, налаштовані нейтрально і підтримують нинішній її статус. Поки предстоятелем є Володимир, змінити статут під себе промосковська група фактично не може. З іншого боку у них є час, щоб підготуватися до неминучих виборів предстоятеля і переконати у правильності свої поглядів інших єпископів. Відомо, що аргументи за допомогою Москви шукати значно легше.