21 лютого у приміщенні Вищого земельного суду Відня не було де яблуку впасти. Влаштувавшись зручніше прямісінько на підлозі, десятки журналістів провідних європейських видань очікували вироку Феміди у скандальній "справі Фірташа". Півтори години суддя зачитував вирок, який став для українського олігарха-втікача якщо не громом серед чистого неба, то вже точно не променем світла в судовому тунелі.

Суд прийняв рішення про можливість екстрадиції Дмитра Фірташа до США. Але на цьому проблеми олігарха не закінчилися. Не встигли на рішенні австрійського суду висохнути чорнила, як за запитом іспанської прокуратури Фірташа знову заарештували.

"Справа Фірташа": бекграунд

Під час президентства Віктора Януковича відомий олігарх Дмитро Фірташ грав роль сірого кардинала української політики. Багато рішень державного значення приймалися не в кабінетах вищого керівництва країни, а саме в офісі Фірташа. Чорна смуга в житті скандального бізнесмена настала після Революції гідності. У березні 2014 року Дмитра Фірташа за запитом американської влади заарештували у Відні. США інкримінували йому давання хабара ($18,5 млн) індійським політикам для отримання ліцензій на видобуток залізорудного мінерального оксиду ільменіту (титанова сировина).

Тоді, три роки тому, Земельний суд Відня обрав Фірташу запобіжний захід – екстрадиційний арешт. Але Фортуна посміхнулася олігархові: його захисту вдалося домогтися звільнення під заставу в 125 млн євро. Ще однією умовою звільнення стало зобов’язання не залишати межі Австрії.

30 квітня 2015 року вищезгаданий австрійський суд відхилив запит США про екстрадицію Дмитра Васильовича до Штатів, однак на це рішення було подано апеляцію, вирок з якої і було винесено 21 лютого.


Дмитра Фірташа обшукують на вході до віденського суду / Фото Reuters

Під час судових слухань у 2015 році прозвучала купа гучних заяв. Зокрема, адвокати олігарха стверджували, що справа проти їхнього підзахисного має яскраво виражене політичне забарвлення і шито білими нитками. Аналогічну тактику захист олігарха зайняв і на вчорашньому судовому засіданні.

Адвокат Крістіан Хаусманінгер заявив, що пресинг на його клієнта відбувається з єдиною метою – не допустити повернення Дмитра Фірташа на територію України, оскільки він може серйозно зіпсувати репутацію представників вищих ешелонів чинної влади.

Утім, про це трохи пізніше. Зараз же для розуміння ситуації у двох словах розповімо про так звану іспанську кримінальну справу, що раптово спалахнула вчора з новою силою, де головним фігурантом виступає Фірташ. Під завісу минулого тижня іспанська прокуратура подала прохання про екстрадицію Дмитра Фірташа до Барселони. Українському олігарху "шиють" організацію злочинної групи з відмивання грошей у Каталонії.

Таємна вечеря на Банковій

Поки захисники пана Фірташа відбиваються від активного наступу американських та іспанських слідчих, на столичних Печерських пагорбах запасаються валеріаною. І не дарма. Адже Фірташ був активним учасником таємних перемовин вітчизняних політиків, які відбувалися в розпал Революції гідності. А перемовини ці мали сумнівний із точки зору демократії характер. Їх, швидше, можна назвати змовою колишньої влади з тими, у чиїх руках перебуває кермо влади сьогодні.

У лютому 2014 року, коли на Майдані вже пролилася кров, колишні опозиціонери (Порошенко, Турчинов, Кличко, Яценюк) провели зустріч із чинним тоді президентом Віктором Януковичем. Невідомо в якому статусі, однак у цьому рандеву брав участь і Дмитро Фірташ, про що він сам розповів на публічному судовому допиті у Відні в 2015 році. Під час тривалих перемовин їхні учасники розробили маршрут, що дозволяє, на їхню думку, вийти із кризового глухого куту і зупинити подальшу ескалацію ситуації на Майдані. Ключові пункти напрацьованого компромісного плану: проведення президентських виборів наприкінці 2014 року і повернення до Конституції зразка 2004 року.

Однак події розвивалися стрімко і зовсім не за напрацьованим Януковичем і тодішніми лідерами опозиції сценарієм. Учасники Революції гідності категорично відкинули "мирні" пропозиції Яценюка, Турчинова, Порошенка і Кличка, наполягаючи на негайному проведенні позачергових президентських виборів. Це була яскрава демонстрація практичної реалізації однієї із ключових статей Основного закону країни, в якій йдеться про те, що вся влада в Україні належить народові. Результат цієї демонстрації відомий: втеча Януковича до Росії і проведення дострокових виборів голови держави.

У 2015 році під час судових слухань в Австрії Дмитро Фірташ озвучив воістину сенсаційні подробиці про залаштунки позапланової президентської виборчої кампанії. Олігарх стверджує, що в березні 2014 року у Відні він провів зустріч із Петром Порошенком і Віталієм Кличком, під час якої було прийнято рішення про те, що чинний столичний мер підтримає кандидатуру Порошенка на виборах. Слід зазначити, що саме Кличко на той момент був лідером народних симпатій, тоді як Петро Олексійович незадовго до історичних подій на Майдані вважався аутсайдером у боротьбі за посаду київського міського голови.


Сергій Льовочін, Петро Порошенко, Дмитро Фірташ / Колаж НК

Вплив Фірташа впав

Політолог Тарас Березовець переконаний: якщо сьогодні Дмитро Фірташ повернувся б до України, ми б дізналися ще багато чого цікавого про нашу політеліту.

Нинішній скандал може серйозно нашкодити Сергію Льовочкіну (голова АП Віктора Януковича, – Прим.ред.) як колишньому бізнес-партнеру Фірташа. Льовочкін зараз активно вибудовує відносини зі Заходом, зокрема і зі США. Також серйозно може постраждати в репутаційному плані Віталій Кличко, про зустрічі з яким Фірташ уже розповідав раніше в австрійському суді, – зазначає експерт у коментарі Рoliteka.

До того ж, на переконання Березовця, за роки, що минули з моменту Революції гідності, вплив Фірташа на внутрішньоукраїнські політичні процеси суттєво зменшився.

"З моменту втечі Фірташа до Австрії його вплив на політичну ситуацію в Україні кардинально знизився, – зазначає експерт. – Сергій Льовочкін зробив усе, щоб вивести його менеджерів із групи "Інтер", і Фірташ втратив, зокрема, медіа-важелі. Також значною мірою політичний вплив Фірташа було підірвано після втечі Януковича скандалом із затриманням в Австрії і можливої екстрадиції до США. Багато креатур Фірташа, які присутні і в нинішньому парламенті, дистанціювалися і перервали будь-які зв’язки з ним".

Сьогодні неозброєним оком видно, що Дмитро Фірташ будь-якими шляхами намагається повернутися до України. Причина його наполегливості зрозуміла: українське законодавство забороняє передання наших громадян у руки судових органів третіх держав.

У 2015 році олігарх-утікач уже анонсував своє повернення. Тоді нардеп Вадим Рабинович заявляв, що чинний на той момент прем’єр Яценюк, аби не допустити прибуття опального олігарха до України, дав розпорядження "Украероруху" закрити небо для чартерів. Але цього разу, схоже, перед Дмитром Фірташем закриються не лише небесні, а й решта воріт.

Читайте також: На кого може мати компромат Фірташ: думка експерта