Рахунок не на користь Росії

Це частина війни G7, ЄС та США проти надприбутків Росії. І якщо уважно подивитися на деякі цифри та факти, то можна зі стриманим оптимізмом сказати, що і цю війну Росія програє.

Рекомендуємо Зима під знаком блекауту: чого чекати і як підготуватись

По-перше, після запровадження верхньої межі не сталося різкого стрибка цін, на який росіяни розраховували. Ринок відреагував дуже спокійно, ціни навіть трохи знизилися. Ринкова ціна на нафту – основний показник, за яким треба стежити. Є цінова стеля чи немає, від нього залежать прибутки росіян.

По-друге, друзів у них стає дедалі менше. Туреччина фактично підтримала запровадження цінової стелі, бо вимагає відповідні документи в танкерів, які намагаються пройти Босфор. Китай та Індія ідею не підтримали, але із задоволенням користуються зі знижок, які вибивають у росіян.

Може зацікавити Як Росія розхитує Європу і нацьковує проти України "вовків в овечих шкурах"

Тепер Росія змушена перевозити нафту потайки контрабандою / Фото Financial Times

Росія возить контрабандну нафту за тими ж схемами, що й Венесуела та Іран / Фото Financial Times

Час нової битви наближається

І головне. Нафтогазові прибутки Росії вже падають, за деякими підрахунками в листопаді вони обвалилися на 49%. Далі буде. Першими відчують на собі російські регіони, далі – і федеральний бюджет, який вперше за багато років буде зверстано з дефіцитом.

Росіяни, звісно, можуть санкціонувати себе і припинити поставки, але це буде, як в дитячому анекдоті про відморожені вуха на зло. Хай морозять. Але думаю, що нас чекає продовження протистояння. Росія і далі буде намагатися провокувати цінові кризи. Наступна битва планується на початку лютого, коли набуде чинності рішення щодо ембарго на російське дизельне пальне.

Росіяни сподіваються на черговий стрибок цін, європейські ринки намагаються диверсифікувати потоки та підготуватися.