Сила російської пропаганди відома в цілому світі. Всі знають казки про розіп’ятих бандерівцями немовлят, і про те, що "укропи" їдять снігурів. Більшість уявляє собі, що такі нісенітниці транслюється через російське телебачення та інтернет. А от про те, що вся ця маячня може ширитись через освіту, та ще й у глибокому тилу на півдні України, — мало хто собі може уявити.

Під час Другої світової Сполучені Штати надали продовольчу допомогу Радянському Союзу. І всі, хто тоді з’їв американські консерви, отруїлися і померли. Вашингтон розпалив війну між Україною і Росією. Америка — головний ворог людства. Це все тези з конспекту з географії учнів Кучурганської школи, що на Одещині. Фото аркушів зі шкільного зошита журналістам 24 Каналу прислали самі кучурганці.

В те, що таке можливо в українській школі, було важко повірити. Тож знімальна група каналу вирушила перевірити все на власні очі. Фотографії скандального конспекту привернули увагу і чиновників з Одеської облдержадміністрації і громадських активістів.

Про директорку школи Ларису Пашуру журналісти розповідали минулого року. Тоді на запитання, чому в її кабінеті немає українського прапору директорка видала шокуючу відповідь. Одіозний вчитель Павло Масіч стверджує, що Крим — це Росія, а у війні між Росією та Україною винна Америка.

Він зазначив, що скандальний конспект учням надиктував, але вони його перекрутили. Після того, вчитель довго розповідав про орнітофауну Одещини та географічні особливості регіону. А от простих запитань пан Павло уникав.

Немає в пана географа і твердої відповіді на запитання про війну на Донбасі. Школярам і досі не розповідають, хто такі "кіборги". І традиційних для столичних шкіл зустрічей з ветеранами АТО також не проводять. Натомість, минулого травня вся сільська верхівка не погребувала поначіпляти георгійвські стрічки. Попри те, що під цим символом вже тоді терористи масово вбивали українців.

Необізнаним був і член батьківського комітету, а тепер депутат, соратник одеського мера Труханова Ігор П’янченко. І директорка, і депутат заявили, що георгіївські стрічки тоді були не на підтримку проросійських бойовиків, а у пам’ять про дідів, які воювали.

Поки ж скандальний вчитель відбувся лише доганою і продовжує працювати з дітьми, а директорка — керувати школою. Та от результати такої роботи непередбачувані.

Дуже символічно, що вікна Кучурганської школи просто на саме Придністров’я, яке є символом того, у що може перетворитися окупована сьогодні частина Донбасу. І нажаль, месседжі, які лунають у стінах цього навчального закладу, роблять таку перспективу ще більш імовірною.