Демонтаж герба має бути здійснено за законом про декомунізацію, наголосив Антон Дробович.

Варто знати: Новий голова Інституту нацпам'яті Дробович озвучив пріоритети роботи: основне

Це цілком можливо і з технічної точки зору. Це ціла низка процедур – і технічних, і юридичних, які потрібно виконати. В Інституту нацпам'яті є воля до цього. Та ми бачили у попередні роки, що була воля і мого попередника Володимира В'ятровича, і президента Петра Порошенка, але герб на місці,
– сказав голова Інституту національної пам'яті у коментарі виданню "Обозреватель".

Водночас він спростував чутки про "необхідність демонтувати" усю "Батьківщину-Матір". Мовляв, цього не потрібно робити, позаяк це дуже складна і знакова для України архітектурна скульптура. Ба більше, її вага – приблизно 450 тонн, а висота – 102 метри.

Він відмовився називати терміни, які знадобляться для демонтажу радянського герба зі щита, але підкреслив, що дуже хотів би, аби це сталося за його каденції.

Батьківщин-Матір, Київ, декомунізація
Монумент "Батьківщини-Матері" з гербом СРСР на щиті

Які ще місця у столиці потребують декомунізації

Радянські символи в Україні під забороною уже чотири роки. Однак досі у публічних місцях вони залишились. "Батьківщина-Мати" – це не єдине не декомунізоване місце у Києві.

► На обеліску, що на проспекті Перемоги, досі висить портрет Леніна. Хоча головний пам'ятник вождю світового пролетаріату у столиці рухнув ще в 2013 році, коли розпочався Майдан.

Ленін
Портрет Леніна на проспекті Перемоги у Києві

► За декілька кілометрів розташований пам'ятник більшовицькому військовому діячеві Миколі Щорсу. Громадськість багато протестувала, однак він досі на місці. Активісти декомунізували лише його частину – відрізали ногу.

Микола Щорс
Пам'ятник Миколі Щорсу

Проти знесення цього пам'ятника виступає Кличко. Мовляв, це найкращий пам'ятник вершнику в Україні. За його словами Щорс взагалі вигаданий персонаж.

► Поряд з парламентом розташований ще пам'ятник україноненависнику Миколі Ватутіну. Його не зносять, пояснюючи тим, що це могила.

Пам'ятник Миколі Ватутіну
Пам'ятник Миколі Ватутіну

Декомунізація в Одесі

В Одесі чиновники теж саботують процес декомунізації, придумуючи різні причини. Відтак громаді доводиться робити все самостійно – нещодавно в місті демонтували барельєф Жукову.

жуков
Демонтаж барельєфу Жукову / Фото: Думская

В Інституті національної пам'яті запевнили, що лише жорсткі санкції змусять чиновників завершити декомунізацію. Відтак готують свої пропозиції депутатам, аби ті посилили відповідальність за не виконання закону.

Чи декомунізують "Батьківщину-Мати": відео

Що відомо про монумент "Батьківщина-Мати"?"Батьківщина-Мати" – найвища монументальна споруда, відкрита 1981 року у Києві. Вона була відкрита за часів Радянського Союзу до Дня перемоги, а на її відкриття приїхав генсек ЦК КПРС Леонід Брежнєв. Вартість споруди становила близько 2 мільйонів радянських рублів, а 100-метрова "киянка" стала новим символом столиці УРСР, а згодом і незалежної України. Каркас і сам монумент виготовили із нержавіючої сталі.

Щороку до монумента приходить майже мільйон відвідувачів. У музеї розповіли, що дуже мало людей висловлюють претензію щодо герба.