Законопроект 6614 був прийнятий у першому читанні у липні цього року. Якщо й у другому читанні реформу підтримають нардепи, то для отримання пенсії потрібно буде мати щонайменше 25 років стажу, а на відпочинок виходити не у 60, а в 65 років. Законопроектом передбачено підвищення пенсій на 200-1000 грн для 5,6 мільйона пенсіонерів з 1 жовтня.

Читайте також: Гройсман сказав, коли парламент розгляне пенсійну реформу

Які наслідки реформування побачили аналітики – розповів директор з розвитку сайту пошуку роботи Work.ua Сергій Марченко.

Пенсіонери і вакансії

Згідно зі статистикою Work.ua, роботодавці найчастіше контактують з кандидатами старше 60-ти, які претендують на роботу прибиральниці, комірника, менеджера з продажу або кур'єра.

У першому півріччі 2017 року найпопулярнішими професіями серед претендентів віком 60+ були водій, бухгалтер, охоронець, прибиральниця.

За даними Work.ua, найвищі зарплатні очікування претендентів старше 60 років були у керівників (в середньому 18 316 грн), головних інженерів (16 523 грн), юристів (15 125 грн) і механіків (14 357 грн).

Роботодавці й пенсіонери

Згідно з опитуванням, проведеним Work.ua, 81% роботодавців звертають увагу на вік кандидата при наймі, і тільки 14,4% — не звертають.

50,5% роботодавців не готові брати на роботу кандидата старше 60 років, навіть якщо його кваліфікація їх влаштовує. У той же час 34,1% працедавців не проти працевлаштувати таких кандидатів в свою компанію. 74,1% роботодавців не готові вкладати гроші в навчання співробітника старше 60 років.

На сайті Work.ua дві третини резюме здобувачів старше 60 років створені чоловіками.

Що змінить пенсійна реформа

Стосовно оподаткування пенсій, пояснив Марченко, досі пенсіонери, що працюють, отримували 85% нарахованої пенсії (але не менше 150% прожиткового мінімум для непрацездатних осіб). Реформою ж передбачено скасування такого обмеження. Тобто, працюючі пенсіонери отримуватимуть 100% пенсії. Це сприятиме тому, що працюючих пенсіонерів стане більше, вважає експерт.

Досі квоти на співробітників, яким до пенсії лишилось менше 10 років, розповсюджувались на компанії, де не менше 20 співробітників. Пенсійна реформа розширить дію квот на підприємства, де від 8 до 20 працівників. Тобто – не менше 1 співробітника передпенсійного віку.

Відтак таким працівникам стане легше знайти роботу. Адже хоч у нас закон забороняє дискримінацію за віком, по факту ми бачимо, що значна частина роботодавців тут його порушують, відзначив Марченко.

За діючим законодавством працівника передпенсійного віку також можуть скоротити за три роки до пенсії. Реформа обіцяє, що такі працівники отримають переважне право зберегти робоче місце. Це ще один плюс, що працюючих пенсіонерів стане більше. До нього додається також відміна пенсії за вислугу років для держслужбовців, суддів, співробітникам прокуратури, поліції, вчителям, лікарям, працівникам соціального захисту. Збережеться такий вид пенсії тільки для військовослужбовців.

Стосовно трудового стажу, то це найбільш болюче питання для українських пенсіонерів, що викликало найбільше дискусій. Досі для виходу на пенсію у 60 років чоловікам і у 58-60 жінкам було достатньо 15 років стажу. Реформа передбачає, що для виходу на пенсію в 60 років з 2018 року людина повинна мати 25 років стажу. А з 2028 — 35 років стажу.

Це значить, що ринок праці стане легальнішим, пояснив Сергій Марченко. Адже для підтвердження права на пенсію потрібно буде документальне підтвердження стажу. Експерт погодився, що люди, які починали свою трудову діяльність у "буремні 90-ті", матимуть труднощі з оформленням пенсії, адже в ті часи часто-густо просто неможливо було оформитися на роботу легально – і це не з вини працівника.

Але сьогодні ніде в світі не йдуть на пенсію у 60 років. У Німеччині, наприклад, це 73 роки. І, чесно кажучи, ми не така багата країна, щоб дозволити собі такі високі соціальні стандарти, констатував Марченко.

Висновки експерта

За підсумками експерта Work.ua, наслідки пенсійної реформи для ринку праці виглядають досить оптимістично: скасування оподаткування пенсій дозволить пенсіонерам більше заробляти і буде стимулювати до праці. Скасування пенсії за вислугу років для більшості категорій і збільшення квот на співробітників, яким до пенсії залишилося менше 10 років, призведе до збільшення зайнятості серед населення передпенсійного віку. Збільшення необхідного трудового стажу для виходу на пенсію буде стимулювати населення до офіційного працевлаштування.

Єдине – така ситуація руйнує улюблену багатьма українцями парадигму "нічого не робити і отримувати гроші від держави".

Читайте також: Тисяча нових урядовців: хто вони і навіщо